Руска хипер ракета стресира Запада

Автор: Труд
Руска хипер ракета стресира Запада

Очаква се истински бум на високотехнологични военни системи по въздух, море, земя и Космос

Hякoлкo нoви тexнoлoгии на модерни и мощни руски оръжия изправиха на нокти западните анализатори и военни специалисти.

Пoтeнциaлнa oпacнocт зa CAЩ и тexнитe cъюзници мoжe дa пpeдcтaвлявaт хиперзвуковите противокорабни ракети “Циркон”, крилатите ракети “Калибр”, зенитната cиcтeмa c гoлям и cpeдeн oбceг “Tpиyмф” (C-400 и новата С-500), кaктo и oпepaтивнo-тaктичecкият paкeтeн кoмплeкc “Иcкaндep-M”.

B cпиcъкa c пocлeднитe paзpaбoтки нa pycкaтa apмия влизa кpaйбpeжeн пpoтивopaкeтeн кoмплeкc “Бaл”, кpилaти paкeти “Kaлибp”, a cъщo тaкa и нaй-нoвитe cиcтeми зa paдиoeлeктpoннo paзyзнaвaнe, пo-кoнкpeтнo кoмплeкcитe “Cтpeлeц” c пoддpъжкa нa pycкaтa нaвигaциoннa cиcтeмa ГЛOHACC, както и бeзпилoтни caмoлeти.

Все по-усилено се говори за перспективните самолети от 6-о поколение – МиГ-41 и за бъдещия стратегически бомбардировач ПАК ДА, разработван от компанията “Туполев”.

“Труд” събра интересни данни за тези и други оръжия от открити западни и руски източници.

„Калибр“ срещу „Томахоук“

калибр

Първата крилата ракета “Калибр” е показана на международния авиокосмически салон край Москва през 1993 г. Ракетите от този клас постъпват първо на въоръжение в подводниците клас “Ясен”, първата подводница от който клас започва да се строи през същата тази 1993 г., а е спусната на вода през 2010 г. Точните данни на модификацията крилата ракета, с която са въоръжени тези руски подводници, са секретни. Но при всяко положение изпреварват американските крилати ракети “Томахоук”.

Съществуват три типа крилати ракети “Калибр” в зависимост от целите за поразяване– за наземни цели, за кораби и за подводници. Точните характеристики на руските крилати ракети са държавна тайна, като през 2012 г. излизат съобщения, че далекобойността им по морски цели е 375 км, а по наземни– 2600 км. Според други данни далекобойността им е до 2000 км в конвенционален вариант за наземни цели и до 2600 км с ядрени бойни глави).

калибр

Главното достойнство на крилатите ракети “Калибр” е устройството за радиоелектронно заглушаване, управлението им и самонасочването им.

Крилатите ракети “Калибър” могат да бъдат базирани на всякакви носители, което ги прави много гъвкаво оръжие. Ако Русия разполага с модификации на крилати ракети “Калибр” с далекобойност 4000 км, каквито съобщения излизат в медиите след руските военни удари срещу ИДИЛ в Сирия, то руската армия ще е в състояние да нанесе ефективен и ефикасен “изпепеляващ” удар върху САЩ само с конвенционално оръжие.

Кой ще е наследникът на Ту-160?

пакда

Конструкторското бюро “Туполев” ще разработи следващото поколение стратегически бомбардировач за руските ВВС. Т.нар. проект ПАК ДА (Перспективный авиационный комплекс дальней авиации – Перспективен авиационен комплекс за стратегическата авиация) трябва да замести сега използваните Ту-95МС и Ту-160. Това съобщава руският вестник “Известия”.

“Туполев” е победил в конкурс, в рамките на който са участвали няколко конструкторски бюра, като всяко от тях е представило проекти за бъдещия стратегически бомбардировач. Представени са били свръхзвукови и един хиперзвуков проект, но “Туполев” са спечелили със самолет, изпълнен по схемата “летящо крило”, тъй като е предлагал сериозно намаляване в радиолокационната забележимост.

Първият опитен образец на самолета ПАК ДА ще се вдигне във въздуха в началото на следващото десетилетие. Машината ще бъде направена по схемата “летящо крило” (без опашка и отделен от крилата фюзелаж) и ще може да лети на дозвукови скорости (до 1190 км/ч). Това е значително по-малко от скоростта на Ту-160.

ПАК ДА ще може да бъде въоръжен с всички видове ядрени и обикновени бомби: бронебойни, бетонобойни, касетъчни и т. н.

Първоначално Министерството на отбраната на Русия планираше новият самолет да постъпи на въоръжение още през 2025 г., а изпитателните полети да са приключили през 2020 г. По-късно обаче се разбра, че проектът се отлага и от фирмата възобновяват серийното производство на вече модернизираната версия на Ту-160.

„Циркон“ лети 8 пъти по-бързо от звука

циркон

Влизащите на въоръжение догодина руски противокорабни ракети “Циркон” се очаква да се превърнат в смъртоносна заплаха за новите британски самолетоносачи, които още даже не са завършени, пише “Индипендънт”. Причината – защитните системи на авионосците не могат да спрат хиперзвуково оръжие, летящо с повече от 3700 км/ч.

“Циркон” използва за двигателя си кислород от атмосферата, а не от отделен резервоар, като така конструкцията на ракетата значително се олекотява. Тя лети със скорост от между 6 и 8 пъти тази на звука.

Радиусът й на действие не е толкова впечатляващ (под 500 км), но може да се изстрелва както от ядрените суперкрайцери от клас “Киров” и подводниците от клас “Хъски”, така и от тежки бомбардировачи.

Тази година руската хиперзвукова противокорабна ракета “Циркон” достигна най-високата скорост, развивана някога от която и да е крилата ракета в историята, съобщава ТАСС. При изпитания тя е достигнала скорост 8 пъти над скоростта на звука или приблизително 9800 км/ч.

С възможен обсег от около 400 км тя ще може да изминава това разстояние само за 2,5 минути. Западните медии се боят, че това ще направи голяма част от военноморския потенциал на НАТО безполезен. Очаква се системата официално да стане част от арсенала на Русия през 2018 година.

„Ступор“ кара дроновете да полудяват

ступор

Русия вече притежава електромагнитно оръжие за борба с безпилотни летателни апарати-дронове.

Главният научно-изследователски и изпитателен център на Министерството на отбраната създаде електромагнитно оръжие “Ступор”, което е способно да подавя и сваля безпилотни летателни апарати.

Прототип на апарата бе представен на щанда на Центъра в рамките на форума “Армия-2017” през август т. г.

“Ступор” е предназначен да унищожава дроновете, включително от хеликоптерен тип, използвани над земни и водни повърхности и във въздуха при обхват от пряка видимост, се посочва в ТТ данните на комплекса.

Оръжието излъчва електромагнитни импулси и е предназначено предимно за потискане и контрол на канала за връзка и управление на БПЛА, който под въздействието на излъчването губи контакт с оператора, води до неконтролиран полет и падане. “Ступор” работи в диапазон от 2 километра в 20-градусов сектор.

Комплексът може да потисне навигационните канали и предаването от и на безпилотните самолети, както и да блокира фото и видео камери в оптиелектронен диапазон.

Зареждането на “пушката” може да става както от мрежата, така и от акумулатора на автомобил. Апаратът не бива да бъде насочван към хора, самолети, превозни средства и животни, отбелязват производителите.

Тайнственият МиГ-41 ще лети и в Космоса

миг 41

Перспективният авиационен комплекс за далечно прехващане (ПАК ДП) МиГ-41, който се предвижда да замени височинния прехващач МиГ-31, ще може да изпълнява задачи и в Космоса, заяви неотдавна генералният директор на Руската самолетостроителна корпорация “МиГ” Иля Тарасенко

Вече работим над него. За нас това е естественото развитие на самолета МиГ-31. Това ще бъде абсолютно нов технологичен самолет. Нови технологии, незабележимост, работа в Космоса, нови скорости, нов радиус казва Тарасенко. Той отбелязва, че всички авангардни постижения ще бъдат реализирани в проекта ПАК ДП.

Доставките за министерството на отбраната могат да започнат в средата на 20-те години.

МиГ-41 ще бъде “абсолютно нов самолет”, а не дълбока модернизация на МиГ-31. Напълно е възможно той да изпълнява задачи и като високотехнологичен безпилотен апарат, смятат специалистите.

С-500 – убиецът на ракети и самолети

38-с-500

Руските военни разчитат на постъпване във войските на въздушно-космическата отбрана минимум на пет комплекса С-500 в рамките на държавната програма за въоръжения до 2020 година.

По своите бойни качества тази зенитно-ракетна установка значително ще превъзхожда стоящата на въоръжение система С-400 “Триумф” и чуждестранния й аналог - американската THAAD. По информация от открити източници, далечината на откриване на целта при С-500 ще бъде с 200 км повече, отколкото при С-400, т.е. примерно около 800 км. Както съобщава главнокомандващият ВВС на Русия Виктор Бондарев, тази система ще може да решава задачи по унищожението на оперативно-тактически ракети, на ракети със средна далечина на действие, а също и цели в близкия космос. Експертите изказват различни предположения за това, какви технически характеристики ще притежава този свръхмощен и тайнствен комплекс. Но всички са убедени, че С-500 рязко ща засили мощта на руската въздушно-космическа отбрана.

Най-новата ЗРС ще позволи да се решават задачи както на противоракетната отбрана, така и на противосамолетната, т.е. в рамките на една система да се обединява решението на две задачи.

С-500 “Триумф-М” освен всичко друго може да унищожава хиперзвукови крилати ракети, чиято крайцерска скорост достига до 5 500 км/ч и повече, съобщават руски медии.