Рядко астрономическо събитие ще покаже тайните на Луната

Изключително рядка "супер кървава синя луна“ ще може да бъде наблюдавана тази сряда в части от Северна Америка, Азия, Близкия Изток, Русия и Австралия. Необичайният космически феномен е породен от факта, че за първи път от 36 години ще се обединят в едно три необикновени лунни събития - извънредно голяма супер луна, синя луна и пълно лунно затъмнение. "Това е астрономическа трифекта", коментира Кели Бийти, старши редактор в списание „Скай ен Телескоп“, пише БГНЕС.

Терминът „Синя луна“ дефинира второто пълнолуние в рамките на един календарен месец. Повечето години имат 12 пълнолуния, появяващи се по веднъж на всеки месец, но в някои години се появяват по две пълнолуния в един месец. Обикновено това се случва на всеки две години и осем месеца. Предстоящата пълна луна пък е третата от поредицата "супер луни", които се случват, когато Луната е най-близо до околоземната орбита.Тази точка, наречена перигей, кара Луната да изглежда 14% по-голяма и 30% по-ярка.

По време на затъмнението пък, луната ще се приплъзне в сянката на Земята, докато белия диск светлина не се оцвети в оранжево или червено. Необикновеното подреждане на Слънцето, Луната и Земята ще продължи един час и 16 минути и за жителите на западните Щатите и Канада ще бъде видимо малко преди изгрев. За пребиваващите в Близкия Изток, Азия, Източна Русия, Австралия и Нова Зеландия най-добрата гледка към феноменалното лунно шоу ще се открие вечерта, докато Луната се издига.

“Досега сме били свидетели на множество супер луни и лунни затъмнения, но е изключително рядко да съвпаднат и със синята луна. За мен това е същинско чудо", изтъкна Джейсън Ауфденнберг - доцент по физика и астрономия в университета по аеронавтика в Дейтона Бийч, щата Флорида.

Според списание „Скай ен Телескоп“ последният път, в който супер луна и лунно затъмнение са били по едно и също време е било на 30 декември 1982 година. Тогава те отново са съвпаднали и с орбитралния перигрей и са можели да се наблюдават от Европа, Африка и Западна Азия. В Северна Америка обаче калкулациите на учените показват, че подобно „супер кървавата синя луна“ се е случила за последно на 31 май 1844 година или по-точно - преди около 135 години.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Наука