Във втория тур на президентските избори през 2025 г. румънците от диаспората гласуват масово.
"Румънците в диаспората чупят всички рекорди по отношение на избирателната активност на втория тур на президентските избори, като активността е много по-висока в сравнение с първия тур. Мобилизацията на избирателите е безпрецедентна", твърдят експерти, пише румънският вестник "Адевърул".
Румънските граждани в чужбина могат да гласуват в продължение на три дни - петък, събота и неделя, във всяка избирателна секция извън страната, независимо дали пребивават извън държавата или не. В този решаващ етап от президентските избори един срещу друг се изправят лидерът на Алианса за обединение на румънците (АУР) Джордже Симион и Никушор Дан, независим кандидат и кмет на столицата.
Над 110 хиляди румънци са гласували в чужбина до 17:00 ч. днес, според данните, централизирани от Постоянния изборен орган - Autoritatea Electorală Permanentă (AEP), което е два пъти по-висока избирателна активност от първия тур досега, предава Digi24.
Над 20 000 вече дадоха своя вот в Република Молдова, над 16 500 в Италия, над 16 000 в Обединеното кралство, над 14 700 в Германия и над 12 000 в Испания. За сравнение, на първия тур на изборите, по същото време, над 62 000 души са гласували в чужбина до 17:00 часа.
Днес, на 16 май (петък) и в събота (събота) гласуването зад граница приключва в 21 ч. местно време, а на 18 май (неделя) - в 21 ч. румънско време. Общият брой разкрити секции извън страната е 965.
Гласоподавателите в чужбина са 1 016 327 души, а в Румъния - 17 988 218 души.
"Наистина очаквам рекорден брой гласували"
"Основната идея е, че на първия тур диаспората е извела и двамата кандидати на финала. От общия брой гласове приблизително 10% са дошли от диаспората. И сега тенденцията, разбира се, ще продължи да се виждат още повече гласове от диаспората за втория тур. Дори очаквам рекорден брой. Мисля, че ще надхвърлим един милион гласа. И в този контекст наистина диаспората може да реши, не по категоричен, а по релевантен начин кой ще бъде президент на страната. Защо? Защото освен броя на ефективните гласове, нека предположим, че има един милион гласа, имате един милион потенциални съобщения или телефонни обаждания, които диаспората отправя в страната, към роднини, към приятели. На които впоследствие може да повлияе в едната или другата посока", каза пред "Адевърул" анализаторът Раду Деликото.