Европейската комисия изплати третия транш от 3,5 милиарда евро от дългосрочната финансова помощ от 50 милиарда евро за Украйна, за да осигури макрофинансова стабилност, съобщи изпълнителният орган на Брюксел в съобщение, публикувано в платформата X в сряда.
As Ukraine is facing the aggressor, its military and financial needs must be met.
— European Commission (@EU_Commission) April 2, 2025
We are disbursing a third payment of nearly €3.5 billion as part of the Ukraine Facility.
Europe remains united and resolute in its support for Ukraine for as long as it takes.#StandWithUkraine
Механизмът за Украйна, който влезе в сила на 1 март 2024 г., ще предостави на Украйна общо 50 милиарда евро подкрепа за периода 2024-2027 г. ЕС ще изплати плащанията, планирани за Украйна по инструмента, в зависимост от изпълнението на договорените реформи и направените инвестиции.
Финансовата помощ по инструмента също зависи от Украйна да продължи да поддържа и зачита ефективните демократични механизми, включително многопартийна парламентарна система и върховенство на закона, и да гарантира зачитането на правата на човека.
Финансовата помощ също зависи от укрепването на върховенството на закона, запазването на независимостта на съдебната система, укрепването на реформата на публичната администрация и борбата с корупцията и прането на пари.
Според изявление на Европейската комисия от сряда, въпросното финансиране ще подобри макрофинансовата стабилност на Украйна, ще подкрепи нейната публична администрация и ще насърчи важни дългосрочни реформи. С изплащането в сряда общата помощ, предоставена на Украйна по инструмента от влизането му в сила миналата година, възлиза на приблизително 19,6 милиарда евро.
Беше обявено също, че плащането е станало възможно, тъй като Украйна е демонстрирала, че е приложила успешно 13 различни мерки след последното плащане на 9 декември. Те включват, наред с другото, приемане на реформи за увеличаване на използването на възобновяема енергия, увеличаване на автономността на енергийните регулатори, опростяване на процедурите за преминаване на границите, приемане на стратегия за развитие на селското стопанство и селските райони - включително премахването на противопехотните мини от земеделските площи - и продължаване на работата по изброяването на стратегически и критични суровини.
ЕС може да предостави финансиране под формата на безвъзмездни средства, заеми и гаранции.