Върхушката на Евросъюза се страхува да не я помете ураганът на име „Х“
Мелони в опит да реабилитира Фон дер Лайен пред президента на САЩ
Дали поради политически, икономически или някакви лични причини - още не е съвсем ясно, но милиардерът на всички времена Илон Мъск вече определено търси начин да си създа февруари, той стартира с тази цел в собствената социална платформа „Х“ комуникационна кампания с водещ слоган „Make Europe Great Again“ и с послание, малко в духа на Комунистическия манифест на Маркс и Енгелс - „Граждани на Европа, присъединете се към МЕГА движението. Направете Европа отново велика!“.
Постът за нула време бе щракнат от 79 милиона последователи, а еврочиновниците в Брюксел се подплашиха, че присаденият в САЩ южноафрикански богаташ пак ще насъсква крайнодесните партии на Стария континент да ги изметат от удобните им офиси. Колко му е - и пари има бол, и политически връзки, и свръхмодерни технологични лостове за налагане на влияние.
Въпросните страхове изкристализираха в дописките на двама-трима западноевропейски анализатори, които свързаха хода на милиардера с разследването срещу него на Европейската комисия на Урсула фон дер Лайен. Коментаторите цитираха еврокомисарката за технологичния суверенитет, сигурността и демокрацията Хена Виркунен, която обяснила на журналисти доста притеснена, че изпълнителната власт на ЕС „е приела нови мерки, за да изясни дали системите за препоръки на „Х“ отговарят на европейския закон за дигиталните услуги“. Висшата чиновничка казала още, че Еврокомисията била поискала да разбере дали „Х“ манипулира използваните алгоритми, за да насочва предаваното от платформата съдържание с цел да бъде облагодетелствана определена политическа партия.
Виркунен поискала още от началниците в „Х“ да представят до 15 февруари 2025 г. документация за всички текущи или планирани промени в „Х“ от сега до края на годината.
Опасенията на Фон дер Лайен и компания били, че социалната мрежа на Мъск можела „да омърси“ предизборните кампании в европейските страни с предстоящ скоро вот. Феномен, който според Хена Виркунен вече бил видим в родината на шефката на ЕК, където тези дни предстоят парламентарни избори и където Мъск застана на страната на крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“, интервюирайки дори лично лидерката u Алис Вайдел.
Южноафриканският бизнесмен вече отхвърли обвиненията за неправомерна намеса в европейските предизборни кампании с аргумента, че има право да изразява мнението си, като никой по света, камо ли в САЩ, досега не му бил попречил да го стори. Разбира се, за зло или за добро, но отсам и оттатък океана, параметрите на преценка са различни - в Америка Мъск успя да превърне бившата „Twitter“ в медиен клуб, за да атакува опонентите на Доналд Тръмп, пилотирайки йерархията на съобщенията, предлагани на потребителите, и преди всичко елиминирайки всякакъв контрол върху тяхното съдържание.
Овладелите Европейския съюз левоцентристи и лековати либерали обаче изглежда не желаят това да се случи на Стария континент и поставят някои гаранционни ограничения за потребителите на социални медии, като тези правила, смятат в поизплашения Брюксел, трябва да важат преди всичко за опитите на „Х“ да толерира партии.
Както винаги обаче, когато е намесено името на Мъск, чисто политическите въпроси се преплитат с бизнеса - коментатори в Берлин и Париж припомниха, че в момента предприемачът преговаря на доста фронтове с европейски партньори за развитие на съвместни начинания. В Италия например яко е набъбнала папката с разменена кореспонденция покрай очертаващото се купуване на свръхмодерната сателитна комуникационна система „Starlink“, в Германия Мъск се опитва да разшири фабриката за електрическите автомобили „Tesla“, във Франция иска да започне производството на ново поколение батерии и т. н. Тоест става дума за предприемачески инициативи, където едно мощно политическо движение на име МЕГА би било само от полза, като начало - стопанска, с цел клъцване на солидно парче от европейската икономическа торта - перспектива, която изглежда не се нрави на неолибералния Брюксел.
А що се отнася до някакъв личен интерес, отдавна се говори, че Мъск желае да заживее с разширената си многолюдна фамилия в Европа и вече търсел възможност да си купи замък в приказката италианска област Тоскана. А ако това се случи или иначе казано той стане стопроцентов европеец, никой не може да каже накъде ще му се насочат амбициите после.
Кандидати за събеседници на Мъск в Европа, които имат желание да създадат антибрюкселска мрежа, вече не са единици - знаят се. Но интересното е, че самият Брюксел започва да си дава сметка за огромния потенциал на Мъск да финансира политически партии и сили, както и да инвестира в привличането на негова страна на цели правителства. И за редица анализатори сегашната върхушка на ЕС става все по-склоннна да не се противопоставя на щенията му, тоест „антибрюксел“, с цел да го използва като мост към ненавиждащия Еврокомисията в сегашния u вид Доналд Тръмп.
По този въпрос обширна дописка публикува римският всекидневник „Република“, който написа, че с „помиряването“ с новия президент на САЩ чрез Мъск се била нагърбила италианската премиерка Джорджа Мелони. Като в напреднала фаза била организацията на нейно официално посещение във Вашингтон с основна цел да уговори Тръмп да приеме след това шефката на ЕС Урсула фон дер Лайен. За да я благослови, евентуално, може и в „Х“.