Бюджетът на Министерството на околната среда и водите има един плюс и много недостатъци. Позитивът е, че парите са повече. Недостатъците са, че въпреки нарастването на общия бюджет, парите за чист въздух, чиста вода и климат, реално не се увеличават. За сметка на това, значителни средства отиват например за местообитанията на животински видове и информиране на обществеността, при взимането на решения. Да, и аз искам розовото фламинго и бялата ветрушка да живеят добре, но за мен е много по-важно, българските граждани да дишат чист въздух и да пият чиста вода. Но нека да погледнем числата в детайли:
Число едно. В бюджетната програма “Оценка, управление и опазване на водите”, се наблюдава необясним спад на разходите в процентно отношение. Неслучайно приоритетна ос “води”, е била винаги в челото на таблиците и винаги е била оценявана с най-висок риск за околната среда, и човешкото здраве. В тази връзка, пропорционалното намаление на бюджета за ос “води” е необяснимо. Надявам се, някой да предостави адекватно обяснение на това решение. Това ли е начинът да се борим за чиста околна среда – с намаляването на инвестициите за чиста вода?
Число две. В бюджетната програма, касаеща управление на отпадъците, се наблюдава значително увеличение на разходите. Това увеличение е логично, на фона на наказателните процедури, в които се намира държавата.
Число три: В сектор “въздух”, също се наблюдава пропорционално намаляване на разходите, но вероятно това се дължи на значителното увеличение на средствата в бюджетната програма на ПУДООС. Надяваме се, че ще бъде създаден адекватен механизъм за оценка и финансиране на приоритетни обекти.
Число четири! Силно впечатление прави, значителното увеличение на бюджета в бюджетна програма „Съхраняване, укрепване и възстановяване на екосистеми, местообитания, видове и генетичните им ресурси“. През последните три бюджетни години, средствата са между 7 и 9 милиона. За 2022 година предвидените средства са близо 25 милиона лева! Два пъти и половина увеличение! Да не би новите управляващи да ни казват, че по-важни са местообитанията на животните, от чистата вода, чистия въздух и чистите обитания на хората!? С цялото ми уважение към биологичното разнообразие, което има своето трайно място в политиката на страната, но докато не бъдат решени всички проблеми с условията на живот на българските граждани, приоритет за всеки управляващ трябва да остане средата, която ни заобикаля. Силно се надявам, че този рязък обрат в политиката на министерството, не е повлиян от профила на министъра. Надявам се, че подбудите му, както и тези на колегите депутати от управляващата коалиция, са изключително и само безкористни. Да не се окаже после, че сме дали пари на вятъра или на “подходящите” организации.
Число пет! Още една бюджетна програма, бележи значителен ръст във финансирането си - "Информиране, участие на обществеността в процеса на вземане на решения и прилагане на механизмите за контрол". Това увеличение изглежда нелогично на фона на всички останали промени. Странно е как бюджет от 1-2 милиона за последните три години, нараства до 6 милиона за тази година. Може ли някой да обясни, как точно ще информираме обществеността, за три пъти по-висока сума спрямо последните години?
Число шест! Интересно впечатление прави, почти двойно намаленият в процентно съотношение бюджет за управление на дейностите по изменение на климата. Противно на всички заявки, които се даваха през последните години, изглежда климатът е оставен на втори план и е прибран някъде в ъгъла. Да не би климата вече да не е тема на управляващите?! Ще бъдем благодарни, ако някой обясни и това намаляване на бюджетните разходи.
Това казах късно снощи при обсъждане на Законопроекта за държавния бюджет на Република България.
Действително предложеният бюджет на МОСВ е значително завишен спрямо предходни години. Но основните недостатъци, които констатираме са следните:
Първо – наблюдава се огромен дисбаланс, между отделните бюджетни програми, което би довело до административни смущения и хаос в управлението на сектора.
Второ – бюджетът следва една цялостна политика на дефицит, която няма как да подкрепим.
Разходите са над три пъти повече от приходите. Това води до нестабилност в дългосрочен план. По-големият проблем е, че дори тройно раздут, този бюджет не решава проблемите натрупвани през последните няколко десетилетия. Остава усещането за пари хвърлени на вятъра, без ясна цел и без устойчивост в решенията.
От фейсбук, заглавието е на редакцията