Васил Канисков: Лечение на рак с билки – мисия възможна

Васил Канисков: Лечение на рак с билки – мисия възможна

Научната медицина отдавна не е достатъчна, убеден е изследователят

Инж. Васил Канисков изучава, описва и практикува професията, свързана с българската народна медицина и лечителското изкуство, от 1989 г. Автор е на няколко книги, между които „Съкровищница на българската народна медицина“ в три тома. Последната му книга - „Фитотерапия на онкологичните заболявания“, е преведена на френски език.

В природата има всичко, с което можем да се лекуваме, ето защо стойте близо до нея, съветва Канисков.

Биологично активните вещества в билките съвсем не действат по-бавно от техните аналози в химията, както се твърди от официалната фармация, категоричен е той.  Те са много по-ефективни и „по-бързи“, защото са познати еволюционно на клетките на физическото ни тяло. Билкарят твърди, че чрез методите на народната медицина е открил лечение за атеросклероза, хепатит С и В.

Химията и методите на лечение, които се дават от научната медицина, отдавна не са достатъчни, убеден е лечителят. По своята същност човекът е триединно същество, както е триединен Бог. Научната медицина познава всеки орган или система от човешкото тяло, но може би поради своята висока научност е изключила категориите душа и дух, а те са единни с тялото.

Според Канисков правилното ни отношение към болестта трябва да е

като към разумно същество

макар и невидимо за човешкото око. „Ние не сме създадени, за да боледуваме. Добре е да приемаме болестите като гости, да ги черпим добре с необходимите билки и да ги оставим да си заминат.”

За периода от 1939 г. до 1989 г. малка част от описаните лечебни растения са обект на сериозни научни изследвания, твърди Канисков. Повечето от учените, специалисти в тези области по онова време, предпочитат сякаш да омаловажават целебната сила на билките и техните активни съставки. Стремят се да извлекат само активно действащите биологични съставки, да ги синтезират и подадат на фармацията.

След началото на демократичните промени билкарят безмълвно наблюдава

как се скубят лечебните треви с корените

и се изпращат с огромни камиони някъде в Европа или в Америка, за да се върнат после преработени като хапчета, но многократно по-скъпи в българските аптеки.

Постепенно у Канисков узрява идеята да се опишат всички заболявания (по съдържанието, дадено от народния лечител Петър Димков в неговия тритомен научен труд, издаван и преиздаден два пъти от БАН) и всичките възможни лечебни треви, растящи у нас, които могат да са ефикасни при всяко заболяване.

Ден след ден, месец след месец, година след година лечителят записва имената на растенията в дълъг списък по азбучен ред. Така се оформя ръкопис с имената на растителни видове, употребявани в практиката на народната медицина по българските земи в продължение на векове.

През 1941 г. в София излиза пълен Справочник по лечебни растения от д-р П. Николов, д-р А. Бойчинов и д-р П. Икономов. В края му Канисков открива посочени 7 лечебни треви с противотуморно и противораково действие. В друг Български ботанически речник открива описани 9 лечебни растения против рак и злокачествени тумори. Тогава започва упорито да търси и изучава информацията за противоракови и противотуморни растения от цялата писана и неписана история на българската народна медицина. Стига до

Йоан Екзарх и неговия Шестоднев

(ІХ век), в който според него за първи път се споменава за употребата на едно лечебно растение при „продължителни страдания“. Продължава с поп Матей Миткалото и дядо Даскал – йеромонах Неофит Калчев, и неговия честен и човечен труд „Народен домашен лекар“. Дядо Даскал е описал 10–12 лечебни треви, които употребявал при рак и тумори.

В трудовете на народния лечител Петър Димков на туморните и раковите заболявания е отделено специално внимание в нарочен раздел. Голяма част от лечебните растения, ползвани от Димков, се препокриват с описаните билки от предишните лечители. В неговия арсенал за атака срещу туморите и рака се срещат към 16–17 билки.

Канисков приема нещата присърце и като дълг към поколението на предишните лечители. За основа използва международната квалификация на болестите (МКБ) и едно по едно описва злокачествените и доброкачествените заболявания с всичките видове билки, способни да борят тези тежки болести, някои от начините на приложението им и една достатъчно точна и ясна очна диагноза.

Така се появява първият том

от „Съкровищница на българската народна медицина“ – „Опитът на българската народна медицина и лечителско изкуство при диагностика и лечение на ракови заболявания – злокачествени новообразувания по МКБ-10“. Такова пълно описание на злокачествени заболявания и лечебни билки за тяхното лечение няма другаде никъде по света.

Днешната медицина с нейното направление онкология напълно е игнорирала първите фитопродукти, чрез които се осъществяват достатъчно успешно лечебните процедури, свързани с лечението (дори и с профилактиката) на рака, твърди Канисков. Става дума за продуктите от зимзелен, мразовец (есенен минзухар) и др.

Всяка съвременна методика за решаване на въпросите на онкологичните заболявания се свежда до решаването на един и същ въпрос – унищожаването на т.нар. ракови клетки. Съществуват методи, познати и прилагани от българската народна медицина, които изключват всякакви инвазивни методи и/или унищожаване на раковите клетки.

Възможно е съвместяване

на съвременните медицински методи за лечение на рак: оперативна интервенция, химиотерапия, лъчелечение, хормонална терапия, с днешните утвърдени в практиката и доказали своята ефективност фитотерапевтични и природни методи от българската народна медицина, убеден е Канисков.

Най-четени