ВАС изобличи още една лъжа на зелените за АМ Струма – че нямала валидна ОВОС

С окончателно решение от 8 април 2025 г. Върховният административен съд отхвърли жалба на „зелените“ неправителствени организации, групирани около Тома Белев, Борислав Сандов и Андрей Ковачев, че АМ „Струма“ нямала валидна Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС).

Съдът постановява, че на 3 май 2023 г., в рамките на законовите срокове, е започнала реализацията на проекта по довършването на АМ „Струма“, съгласно одобрения през 2017 г. от Министерство на околната среда и водите ОВОС. Тогава е стартирало строителството на пътен възел Кресна, който е завършен още същата година, информира Еконовини.

Почти 8 години екологичните организации заблуждаваха българското общество, европейските институции и Бернската конвенция, че трасето на АМ „Струма“ през Кресненското дефиле няма екологична оценка и че магистралата ще се строи незаконно. Това заявяваха и Борислав Сандов и Тома Белев, докато бяха министър и зам.-министър на околната среда. Сандов дори през август 2022 г., само часове преди да бъде освободен като министър, се опита окончателно да ликвидира довършването на АМ „Струма“ през дефилето, като анулира всички дотогавашни процедури по екологичните оценки.

И двете инстанции – Административен съд Благоевград и Върховният административен съд – отхвърлят жалбите на „зелените“. Мотивите на ВАС са, че в законоустановения срок на валидност на решението по ОВОС са предприети действия по реализация на инвестиционното предложение за довършване на АМ „Струма“ – действия, които всячески бяха блокирани от „зелените“ НПО.

Това дело е поредното от каскадата от 14 жалби, които еколозите подадоха само в рамките на един месец срещу довършването на АМ „Струма“ през Кресненското дефиле. До този момент всичките – до едно – са отхвърлени от Върховния административен съд.

Заради безкрайните жалби на „зелените“ НПО и техните лобистки и политически интереси, забавянето на изграждането на АМ „Струма“ през дефилето има ужасяваща цена. Само за тези 16 километра загиналите са 76 човека, а ранените – 400.

Затова много важен е въпросът: кога институциите и правораздавателните органи ще реагират и ще потърсят отговорност от виновните? Фактите са налице – от 14 заведени дела от еколозите, всичките са отхвърлени от съда. Това говори, че „зелените“ непрекъснато злоупотребяват с правата, дадени им от прекалено либералното българско екологично законодателство.

Най-накрая трябва да се сложи край на „зеления“ рекет и терор в България.

Най-четени