Вижте какво казват службите за дерогацията на руския петрол (ДОКУМЕНТИ)

Вижте какво казват службите за дерогацията на руския петрол (ДОКУМЕНТИ)

Рисковете за българския пазар на горива и цените за потребителите се запазват, ако дерогацията за преработка на руски нефт от „Лукойл Нефтохим“ се прекрати предсрочно за три дни. Това става ясно от нови доклади, представени пред народни представители на извънредното заседание на Съвета по сигурността към Министерския съвет днес. Докладите са изготвени от ръководителите на Държавна агенция „Национална сигурност“, служба „Военно разузнаване“ и Държавна агенция „Разузнаване“ (б.а. - докладите са прикачени в края) 

От информационната служба на Министерски съвет разпространиха резюмета на трите доклада. Ето какво казва службите за евентуално отпадане на дерогацията:

ДАНС

"Не може да не бъде взето предвид нарастващото влияние на някои външни предизвикателства при осигуряване на доставките за "лукойл Нефтохим Бургас", на икономически изгодна цена. Сред тях са високата волатилност на международните котировки на петрола и наличието на военни конфликти в непосредствена близост до основни добивни находища и маршрути за пренос.

При евентуален недостиг компенсиране в известна степен може да бъде осигурено чрез внос от съседни държави, но вероятно на по-високи цени и при усложнени логистични вериги.
При този сценарий се очаква увеличение на стойността на основни стоки и услуги..." 

ДАР

"Влизането в сила на разпоредбите (за отмяна на дерогацията - бел.ред.)... съдържа потенциал за възникване на рискове за националната сигурност.

Очакван е ръст на цените на петролните продукти, произвеждани от рафинерията, което ще увеличи инфлационния натиск."

СВР

"От ценова гледна точка най-изгодна би била алтернативата за внос на суровини от Азербайджан и Казахстан от терминала "Супса" в Грузия. Рисковете за сигурността на доставките при използване на нефтопровода Баку-Супса и терминала Супса са контролът на Русия чрез непризнатата република Южна Осетия върху части от трасето (...) и високият военен риск в Черно море, поради който застрахователите и компаниите повишават цените и ограничават в известна степен транспорта на енергийни суровини между черноморските терминали".

След извънредното заседание на Съвета по сигурността премиерът акад. Николай Денков заяви пред медии, че рязкото спиране на дерогацията повишава и рисковете от нарушаване на оперативната дейност на рафинерията. Затова и преминаването към изцяло неруски нефт трябва да се случи в няколко стъпки.

„Смяната на нефта трябва да се случва поетапно, защото иначе се създават технологични рискове от запушвания, експлозии, пожари и други аварии, които нефтохимиците много добре знаят“, заяви министър-председателят.

Поради съществения напредък на екипа, сформиран от Министерския съвет за подготовка на поетапната отмяна на дерогацията, може да се дефинират минимални срокове за преминаване на рафинерията изцяло към неруски нефт: след 31 декември 2023 г. не повече от вносен 50% руски нефт, след 31 януари 2024 г. не повече от вносен 25% руски нефт, от 1 март 2024 г. изцяло неруски нефт.

„Оптималните срокове, които представихме в предишния доклад, минимизират рисковете така че да няма никаква опасност от повишаване на цените на горивата при прекратяване на дерогацията. Със съкращаването на сроковете тези рискове се увеличават“, категоричен е акад. Денков. Тази опасност нямаше да стои на дневен ред, ако в Народното събрание не бе внесен законопроект за прекратяване на дерогацията в тридневен срок, добави той.

В отговор на журналистически въпрос премиерът подчерта, че взетите решения и предложената дата от 1 март 2024 нямат нищо общо с ротацията на кабинета. „Тези решения са взети на база на експертно обсъждане на рисковете. Ако имаше политически елемент, щяхме да търсим преместване в мандата на госпожа Габриел. 1 март е все още в мандата на настоящото правителство“, заяви акад. Денков.

Най-четени