Митрополит Арсений ще отслужи литургия
Жителите на селищата от Странджа планина са решени възстановят манастира “Св. Живоприемний източник”, край село Голямо Буково. Под олтара на църквата в обителта извира жива вода, и това е единственият действащ манастир в околността. На Светли Петък е празникът на манастира. “Това е първият празник на Света Богородица след Възкресение. Божествена Света литургия ще отслужи Сливенският митрополит Арсений”, обясни пред “Труд news” игуменът, отец Александър.
Манастирът, който е паметник на културата, се намира в един от малко посещаваните, но приказно красиви райони на планината. В момента го поддържат игуменът отец Александър и съпругата му.
След като от областната администрация в Бургас призоваха за дарения и подкрепа, сдружението
“Възстановяване на манастир “Живоприемний източник”, продължава да търси средства за съживяването на манастира. Вече е изготвен проект за възстановяването и се чака одобрение от Министерството на културата.
Председател на сдружението “Възстановяване на манастир “Живоприемний източник” е известният лекар доц. Таньо Стефанов.
За манастира има легенда. Според нея, в Голямо Буково, местният жител Коста Янов дълго боледувал и оздравял, когато се измил с водата, която блика и сега под черквата на манастира. Хората разказват, че в съня му се явила Света Богородица и му заръчала да отиде на Осман баир, и да намери стария манастир, който е бил разрушен от турците. Обаче бай Коста не изпълнил тази заръка и се разболял. Едва, когато Св. Богородица му се явила още два пъти, и му заръчала, да отиде до мястото на стария манастир, да разрови, да намери водичката и да се умие, той го сторил и се изцелил.
Манастирът е основан е през 12 век върху основите на древно светилище. Има предположения, че на негово място се е намирал известния Парорийски манастир “Св. Григорий Синаит” - люлка на исихазма. Манастирът е бил разрушен, и през 1873 - 1877 г. е бил възстановен.
Между другото, през 90- те години, помещенията му са се ползвали известно време и за пионерски лагер. После са използвани от животновъди - арендатори и в момента са полуразрушени.
Сега, след като се получи одобрението за обновяване на обителта от Министерството на културата, поетапно ще бъдат задвижени проектите за манастира и метоха. Старият метох трябва да се събори, и да бъде изграден новият и всичко да се възроди, обяснява игуменът на манастира - отец Александър.