Върнете Русия от 2021 г.: Готви ли се Кремъл за „нормализиране“ на живота след прекратяването на войната с Украйна

Администрацията на Путин обсъжда начини за „нормализиране“ на живота в Русия в случай на прекратяване на огъня с Украйна, съобщи Verstka Media в петък, позовавайки се на източници от Кремъл и държавни медии.

Предложените мерки варират от премахване на определени хора от черния списък на „чуждестранните агенти“ на Министерството на правосъдието до връщането обратно на руския водещ Иван Ургант, който водеше вечерно токшоу преди пълномащабната инвазия.

Въпреки това, не всички източници на Verstka са съгласни, че тези предложения са сериозни. Някои изразиха съмнение, че Кремъл иска „нормализация“ или че Русия може някога да се върне към своята предвоенна реалност. 

Администрацията на Путин и водещият държавен телевизионен оператор на Русия, Канал 1, са обсъждали връщането на най-популярното вечерно шоу в мрежата, Вечерният Ургант, през последните няколко месеца, според източници в Кремъл и компанията-майка на мрежата, National Media Group.

Персоналът на администрацията каза, че е имало случайни опити да се „попита на върха“ за връщането на водещия Иван Ургант, който публикува антивоенно съобщение в Instagram и след това изчезна от Канал 1. Източниците обаче казаха на Verstka, че това ще бъде възможно само „след прекратяване на огъня“.

Източник, запознат със ситуацията в Първи канал, описва Ургант като „любимия водещ на (Юрий) Ковалчук“ – собственик на National Media Group и близък приятел на Путин.

„Така че завръщането на Ургант дори не зависи от служители в президентската администрация“, добави източникът. Според него действията на Ургант в началото на войната са били разглеждани като предателство: "Беше много емоционално, хората в телевизията си казваха: "Той е слаб, той се хвана за това, той ни изостави. Ние направихме толкова много за него и ето как той ни се отплаща."

Друг източник, близък до администрацията на Путин, свърза неотдавнашния медиен шум около съобщение на държавната медия, че Ургант се е регистрирал като едноличен собственик във Франция, с продължаващите преговори за завръщането му в Първи канал.

"Клеветническата кампания е едно, преговорите са нещо отделно. Някой не го иска обратно в ефир", каза източникът.

Множество източници казаха, че очакват преговорите за завръщането на Ургант да бъдат възобновени след планираните му изпълнения в Хайфа, Тел Авив, Ереван, Тбилиси и Ташкент през април 2025 г. Един източник каза пред Verstka, че след това Ургант ще пътува до Москва, където се предполага, че вече е постигнато споразумение за телевизионното му завръщане.

"Текущите дискусии са за формата и условията на неговото завръщане. Вероятно няма да му се наложи да се извинява публично, но ще има жертви - загуба на" творческа независимост ", нов екип, нови продуценти, нови сценаристи и така нататък", обясни източникът.

Друг източник, близък до администрацията на Путин, също потвърди, че всяка версия на "Вечерния Ургант" ще бъде по-силно цензурирана, отколкото в миналото: "Попитах дали разбира какъв вид програма ще бъде това и колко дълго ще продължи. Той ми хвърли този тъжен поглед, който сякаш казва: "Разбирам, но не мога да живея без моите зрители"."

Ургант не отговори на молбата на Verstka за коментар.

В същото време други източници в Кремъл отрекоха да има конкретен, съгласуван план за връщането му в ефир. Служител от дирекцията за обществени проекти на президентската администрация каза, че екипът на президента има „други неща, за които да се тревожи“ в момента. Друг човек от вътрешнополитическия екип на Путин каза, че връщането на „избягали публични фигури“ в момента се разглежда за всеки отделен случай чрез лични връзки, а не като част от официална директива.

Дебатът за завръщането на Ургант е част от по-широки дискусии в президентската администрация за „нормализиране“ на живота в Русия – идея, която Кремъл обмисля от няколко месеца.

"Има план, наречен "Върнете Русия от 2021 г.", насочен към привличане на хората, които са напуснали след пълномащабното нахлуване в Украйна. Те го разработват и обсъждат в очакване на възможно спиране на битките", каза един служител на администрацията на Путин пред Verstka.

Според този източник "Вечерния Ургант" е част от тези дискусии и вече е постигнато споразумение за връщане на шоуто „веднага след подписването на мирно споразумение или прекратяването на военните действия“.

Освен телевизията, Кремъл също проучва начини да улесни завръщането на руснаци, които са напуснали по време на войната, но „не са участвали в незаконни дейности“, съобщава Verstka. Длъжностните лица смятат, че тяхното завръщане ще допринесе за „следвоенното възстановяване“ на страната, със специален акцент върху реинтегрирането на частни предприемачи и ИТ специалисти.

Планът за „нормализиране“ включва и предложения за опростяване на процеса на премахване на лица от регистъра на чуждестранните агенти. Една версия на плана, прегледана от журналисти, предлага въвеждането на „изпитателен срок“ за тези, които преминават „процес на рехабилитация“, по време на който определянето им за чуждестранен агент може да бъде възстановено, ако нарушат определени условия. Планът описва тези мерки като насочени към „смекчаването на вътрешната политика, възстановяване на общественото доверие и създаване на условия за стабилно развитие в следвоенния период“.

Източник, близък до Кремъл, потвърди пред Verstka, че се обсъжда пътна карта за „нормализиране“. Той обаче отбеляза, че се разглеждат множество версии, тъй като Кремъл „винаги работи чрез няколко концепции едновременно“.

Засега властите нямат планове за широка „амнистия“ на чуждестранни агенти, допълни източникът. Вместо това тази инициатива ще има за цел да „покаже няколко примера за техния провал в чужбина – като същевременно оставя място за покаяние“. Според него служителите в момента избират кандидати, „които ще бъдат върнати, публично порицани и ще им бъде дадено място тук“, преди да бъдат извадени от регистъра на чуждестранните агенти.

„Едва след този спектакъл те ще решат дали да стартират мащабна програма за амнистия“, добави той.

Независимите журналисти не са сред разглежданите за „тестови случаи“, каза друг източник на Verstka. „Този ​​план не се отнася за хора като вас“, заяви той на кореспондента на медията.

Междувременно администрацията на Путин „все още няма истинската дума“ за съдбата на чуждестранните агенти, посочи бивш служител на Кремъл.

"Началникът на кабинета на Путин Антон Вайно председателства срещи по тази тема, но ключовите лица, вземащи решения, са правоохранителните органи и ФСБ. Никой не спори с тях. Никой вече дори не си отваря устата. Администрацията може да добавя имена, но не може да ги премахва", каза той.

Verstka обаче отбелязва, че изглежда няма единен подход в Кремъл. Някои източници в администрацията не успяха да потвърдят, че правителството действително възнамерява да изпълни някакви планове за „нормализиране“, изразявайки скептицизъм. Няколко отбелязаха, че „администрацията винаги изготвя нещо, но 90 процента от тези планове завършват в шредера“.

Един източник каза: „Засега не се разглежда нищо извън военно-патриотичната програма“. Той не вижда причина руските власти да се стремят към нормализация или широкомащабна амнистия за чуждестранни агенти. „Не можете да поставите пастата за зъби обратно в тубичката“, каза той и добави, че тези, които обсъждат подобни планове, „нямат представа какво всъщност се е случило“.

„Сега всичко е толкова фундаментално различно, че няма да има „следвоенен“ период“, продължи той. "Но мога да си представя работна група от петима души някъде, докладваща на Сергей Новиков, (ръководител на президентската дирекция за социални проекти на Русия)."

Той настоя, че дори активните бойни действия да спрат, „самата война не може да бъде спряна“ и руското правителство ще продължи да налива пари за възстановяване на военния капацитет.

Най-четени