Military Watch Magazine: Руските военновъздушни сили получават нови изтребители Су-35

Снимка: Уикипедия

Нарастващият износ вероятно ще намали вътрешните доставки

Руските военновъздушни сили са получили първата си нова партида изтребители Су-35 от началото на годината, като самолетът е преминал пълни заводски изпитания и е оценен от военнотехнически персонал в различни експлоатационни условия, пише Military Watch Magazine. Говорейки за доставката, първият заместник-генерален директор на Ростех Владимир Артяков заяви: "Нашите производители на самолети изпълняват задълженията си по държавната поръчка за отбрана... Днес новите партиди авиационни системи са на различни етапи на готовност. Су-35С е оборудван с модерни оръжия и системи за насочване на далечни разстояния и е предназначен за мисии за превъзходство във въздуха, както и за поразяване на наземни и морски цели, денем и нощем, както прости, така и неприятни метеорологичните условия.” Той подчерта, че оперативният обхват на самолета му позволява да поразява цели далеч от родните авиобази, като високата издръжливост на Су-35 се счита за особена сила. Су-35 е силно подобрено производно на най-способния клас изтребители за превъзходство във въздуха на Съветския съюз, Су-27 Фланкер , който за първи път влезе на въоръжение през 1984 г. Докато Су-27 имаше най-големия обсег на действие от всички изтребители в своята ера, Су-35 го подобрява значително с боен радиус от близо 2000 километра, което беше постигнато с разработването на висок композитен корпус, който побира значително повече гориво, и чрез интегрирането на по-икономичните двигатели AL-41F-1S за замяна на AL-31F на Су-27. 

Въпреки че по-рано беше потвърдено, че се правят значителни инвестиции за увеличаване на производствените мащаби на изтребителя от пето поколение Су-57 и ударния изтребител Су-34, разширяването на производството на Су-35 не се очакваше по-рано. Очакваше се изтребителят да бъде свален от производство в началото на 2030 г., тъй като производството на Су-57 се разшири, като първоначално програмата беше предназначена да произведе само 200 самолета. 

Докато не бъде реализирано увеличение на производството, е вероятно руските ВВС да получат Су-35 в по-малък брой, тъй като изтребителите започват да се произвеждат за износ. Докато преди това Китай, Индонезия и Египет подписаха договори за доставка на изтребителите, само Китай получи самолетите, тъй като Джакарта и Кайро съответно спряха и се оттеглиха от сделките за доставка под западен натиск. Очакванията за по-големи китайски поръчки бяха попарени в средата на 2010 г., тъй като страната придоби само 24 от самолетите предимно за тестови цели и разработи значително по-модерни изтребители в страната, включително J-16 и J-20.  През последната седмица на януари 2025 г. обаче генералът от Корпуса на гвардейците на иранската революция Али Шадмани  потвърди  , че страната му е направила поръчки за Су-35, като големият брой остарели изтребители от ерата на Виетнамската война, разположени в повече от дузина ескадрили във флота на страната, повишава възможността руските самолети да бъдат закупени в значителни количества. Впоследствие на 13 март беше потвърдено , че алжирските военновъздушни сили са станали третата служба, която разполага с Су-35, като мащабът на възможните поръчки остава несигурен, но вероятно ще достигне поне две дузини. Очаква се поръчките между Иран и Алжир да гарантират, че значителна част от производството на Су-35 през следващите години ще бъде пренасочено към експортните пазари. Възможността за износ към други клиенти, включително Индонезия и Северна Корея, също беше повдигната, въпреки че това остава много несигурно.

Още от (Русия)

Най-четени