Главният прокурор по повод искането да бъде изслушан за полицейското насилие: Не мога да говоря пред парламента по неприключили дела (обзор)

Главният прокурор по повод искането да бъде изслушан за полицейското насилие: Не мога да говоря пред парламента по неприключили дела (обзор)

Това би представлявало нарушение на Конституцията и принципа за разделение на властите, сочи Гешев

Няма право да влияе на магистратите

“Съществува трайна практика на Конституционния съд, която изключва осъществяването на парламентарен контрол върху работата на конкретни магистрати и по неприключили дела” Това заяви главният прокурор Иван Гешев пред БТА по повод заявеното от депутати намерение да поискат изслушването му в рамките на насроченото му за днес извънредно заседание на парламента по повод разпространените кадри за полицейско наслиие по време на протестите през юли 2020 г. Заявка за такова изслушване направи в неделя юристът със съмнителна качества Христо Иванов от “Демократична България”.

“Искане за изслушване на главния прокурор в извънредно заседание или искане за изготвянето на доклад по конкретни дела би представлявало нарушение на принципа на разделение на властите и накърняване на независимостта на съдебната власт”, каза още Гешев. И продължи: “Но дори и да не беше така, няма как да предоставя информация по конкретни дела, защото по закон нямам право да я знам и да разполагам с нея. Това би било нарушение на Конституцията и законите на страната”, посочи главният прокурор. Той допълни, че уважава работата на Народното събрание като най-висш орган в една парламентарна република, каквато е България и заяви, че очаква да види каква информация ще изискат народните представители от прокуратурата.

Според Гешев отправеното искане за неговото изслушване по конкретния казус следва да се разглежда през призмата на спазване на основните принципи на Европейския съюз и в частност върховенство на правото.
“Според Конституцията нито имам правото, нито задължението да контролирам конкретни дела или още по-малко решенията на конкретни магистрати. Нещо повече, това би представлявало нарушение на българското законодателство и основни конституционни принципи от моя страна”, заяви още Иван Гешев.

Софийска районна прокуратура уточни

 

Направена е експертиза на видеозаписа „под колоните на МС“

Обвинени са четирима полицаи

 

Записът, станал известен като “под колоните на МС”, е част от материалите по разследването срещу четирима полицаи за нанасяне на телесни повреди на протестъри.

Записът от охранителна камера, описан в медиите като “под колоните на Министерския съвет” е приобщен към разследването, водено срещу четири лица, които към 10 юли 2020 г. са били служители на МВР. Това уточниха днес от Софийската районна прокуратура.

Както писа “Труд”, още в неделя магистратите съобщиха, че кадрите от охранителна камера на МС, за които депутатът Николай Хаджигенов твърди, че досега са били скрити, са част от доказателствата, събирани по досъдебно производство за нанасяне на телесни повреди от представители на полицейски органи.

“По реда на Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) записът е изследван от експерти от СДВР по назначената и изготвена видео-техническа експертиза”, обясниха от прокуратурата. Многократно експерти пред “Труд” са обяснявали, че видеозаписите могат да стават годни доказателства в съда, само след заключение на специалисти, че кадрите са автентични - не са подправяни, изрязвани или манипулирани по друг начин.

Най-четени