Грипът - разпространение, симптоми и рискови групи

Снимки: Pixabay

В средата на януари грипната вълна в страната вече е в разгара си. От днес, 27 януари, областите Враца, Плевен и Шумен също са в грипна епидемия. Противоепидемични мерки са въведени и в областите - Добрич, Велико Търново, Варна, Пловдив, Благоевград, Ямбол, Видин и Хасково. 

Грипът е коварен, тъй като заразяването с него става много бързо. Даден човек може да зарази друг ден-два преди при конкретния да се появят видими симптоми. Също така опасен е и периодът на първите два дни, когато някой от семейството вече е видимо болен.

Грипът - остро инфекциозно заболяване

Грипът е остро инфекциозно заболяване, което се разпространява циклично и сезонно. През студените месеци започва масово струпване на хора в затворени пространства, което е идеален начин за разпространение на въздушно-капкова инфекция, какъвто е грипът, на това обръща внимание д-р Лилия Иванова от екипа на Катедрата по инфекциозни болести на ВМА. 

Разпространение

Сезонният грип се разпространява изключително лесно, особено в затворени помещения и колективи, където има струпване на много хора – училища, детски градини, офиси, търговски центрове, обществен транспорт. Когато киха или кашля, болният отделя секрети под формата на микрокапчици, които не са видими за човешкото око. Тези капчици могат да достигат на разстояние от метър и половина-два и да бъдат инхалирани от други хора. Има възможност грипът да се предава и чрез контаминирани предмети и ръце. 

Симптоми

Когато човек се разболее от грип, то товя няма как да остане незабелязано и да се сбърка. Грипът протича с висока температура, силна отпадналост, болки в мускули и стави, мъчителна кашлица с болки в гърлото. Важно е, когато установим грипна инфекция, да си останем у дома и да потърсим адекватно лечение, без да си самоназначаваме такова или веднага да започнем да пием антибиотик.

Антивирусни препарати

Антивирусните препарати имат добро влияние, но трябва да са приети в първите 24 часа, най-много в първите 48 часа след началото на симптомите. Не е лошо тези 2-3 седмици да ограничим контактите, да си останем вкъщи. Ако имаме човек, който е с кашлица, кихане, добре е да се носят маски, да има по-често проветряване. Човек е най-заразен часове преди първите симптоми и в първите два-три дни, каза в „На фокус“ държавният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. 

Рискови групи

Рисковите групи за тежко преболедуване и летален изход са децата до 5-годишна възраст и възрастни над 65 години, както и всички, които са с хронични заболявания като диабет, бъбречна недостатъчност, белодробни и сърдечно-съдови заболявания. Въпреки че има по-рискови хора, всички трябва да се предпазват, защото грипът е като руска рулетка - не знаем при кого как ще се развие, това каза пред NOVA епидемиологът д-р Христиана Бацелова.

Онлайн обучение

Като епидемиолог веднага бих препоръчала онлайн обучението, за да се спре разпространението на заразата. На децата в яслите и градините пък не трябва да бъдат писани отсъствия. Изследванията, които правим, показват, че 40 % от изпратените материали за изследване са положителни. Преди месец бяха 10 % ”, това каза в сутрешния блок "Здравей, България" тази сутрин директорът на НЦЗПБ проф. Ива Христова.