По време на среща между гръцкия премиер Кириакос Мицотакис и президента на Кипър Никос Христодулидес в Никозия в понеделник и двете страни подчертаха своята отдаденост да търсят мирно споразумение за средиземноморския остров въз основа на санкционираните от ООН предпоставки за двузонална и двуобщностна федерация, съобщава електронното издание на в. Kathimerini.
„Тези решения са били, са и ще продължат да бъдат наши ръководни принципи. През 21-ви век не можем да позволим тази историческа рана да продължава да съществува, причинявайки кървенето в една суверенна държава“, каза Мицотакис.
„Присъствието на окупационна армия в държава-членка на ЕС, заедно с остарялата система от гаранции за намеса на трета страна в нейните дела, не трябва да се толерира“, заяви Мицотакис, като същевременно отхвърли исканията на Турция за решение с две държави.
„Време е европейските достижения на правото да бъдат приложени на целия остров и единственият жизнеспособен път за постигане на това е чрез възобновяване на преговорите под егидата на генералния секретар на ООН“, коментира още той.
Северен Кипър е окупиран от турски войски, откакто Анкара нахлу на острова през 1974 г.
Гръцкият премиер коментира и видимото подобрение в гръцко-турските и ЕС-турските отношения, разглеждайки го като възможност, която трябва да бъде подкрепена, „при условие че е постепенно и обратимо“.
„Тези две думи ще служат като наши ръководни принципи в това ново начинание. Можем да бъдем оптимисти, но в същото време не сме наивни“, добави Мицотакис.
В коментарите си Христодулидис подчерта, че двете страни „споделят общи цели“.
„Колкото и някои хора, в Атина или Никозия, да възприемат различията между нас по свои собствени причини, нашите цели и стремежи са общи, както и средствата за постигането им“, каза Христодулидес. „Ние следим отблизо развитието на събитията в Турция след изборите и приветстваме публичните изявления на Анкара за желанието за укрепване на евро-турските отношения.“