Солари и вятърни перки съсипали енергийната мрежа в Испания и Португалия
15 гигавата енергия изчезнали за секунди
Зелената възобновяема енергия остави Испания и Португалия на тъмно, казват независими енергийни експерти, цитирани от британския в. “Телеграф”, след като в понеделник по обяд масирано спиране на електроподаването засегна почти целия Иберийски полуостров.
Заради аварията, която се смята за най-голямото прекъсване на електрозахранването в Европа, десетки милиони хора останаха без електричество, полети бяха отменени, влакове спряни, а цели градове останаха без ток, достъп до интернет и други жизненоважни услуги.
В Испания беше обявено извънредно положение, а в Португалия бяха нарушени доставките на вода. Пред магазините в големите градове пък се образуваха огромни опашки от хора, опитващи да закупят аварийни консумативи като газови лампи, генератори и батерии.
Електроснабдяването на Иберийския полуостров днес беше напълно възстановено, като служителите “Ред Електрика”, испанският оператор на енергийната мрежа, продължаваха с възстановителните работи, за да може обстановката да се нормализира. Причината за първоначалната повреда все още се разследва, като властите в Лисабон и Мадрид междувременно обявиха, че не става въпрос за кибератака, каквито версии имаше по-рано.
Според “Ред Електрика” прекъсването на електроподаването се дължи на “внезапното изчезване” на 15 гигавата електроенергия, които са представлявали 60% от електрическата енергия в мрежата на Испания по това време. Това е било причинено от силно колебание на мощността в мрежата, придружено от “много важна” загуба на генераторна мощност.
Междувременно говорител на португалския мрежови оператор РЕН zаяви, че повредата е заради повреда в испанската мрежа, причинена от “рядко срещано атмосферно явление” - ставало въпрос за неизправности, причинени от “екстремните температурни промени”.
Специалистите обаче изтъкват пред “Телеграф”, че силната зависимост от слънчеви и вятърни паркове в Испания е оставила енергийната мрежа на региона уязвима към подобна криза. В последните години Испания отбелязва огромно увеличение на производството на електроенергия от възобновяеми и нисковъглеродни източници, посочва вестникът. Преди две десетилетия повече от 80% от електроенергията є е идвала от изгаряне на изкопаеми горива като въглища и газ, както и от ядрена енергия. Слънчевата и вятърната енергия са осигурявали по-малко от 5%. Към 2023 г. възобновяемата енергия вече осигурява 50,3% от електроенергията. Делът на възобновяемите източници е още по-висок в понеделник. Около обяд, точно преди аварията, слънчевата енергия осигурява около 53% от електроенергията на Испания, като още 11% идват от вятъра. Газът пък е осигурявал само около 6%, показват данните на “Ред Електрика”, компанията оператор на енергийната мрежа в Испания.
В понеделник Мадрид беше принуден да активира спешни мерки за възстановяване на електрозахранването, включително повторно включване на водноелектрически централи в цялата страна и внос на електроенергия от Франция и Мароко, посредством гигантски кабели. Традиционните енергийни системи имат механизми, които им позволяват да продължат да работят дори при шок, като например пренапрежение или загуба на захранване. Слънчевата и вятърната енергия обаче нямат такава способност, пише британският вестник.
Електрическите мрежи се нуждаят от т. нар. инерция, която помага за балансирането на мрежата и поддържката на доставките на електроенергия на стабилна честота. Инерцията се създава от генератори с въртящи се части - като турбини, работещи на газ, въглища или водноелектрическа енергия - които вятърната и слънчевата енергия нямат. Националният оператор на енергийните системи на Великобритания (Neso) я сравнява с “амортисьорите в окачването на колата ви, които омекотяват ефекта от внезапна неравност на пътя и поддържат колата ви стабилна и движеща се напред”, допълва “Телеграф”.
“В среда с ниска инерция честотата може да се промени много по-бързо. При всяка повреда в мрежата, или например кибератака, операторите имат по-малко време за реакция, което може да доведе до каскадни проблеми”, обяснява енергийната специалистка Катрин Портър.
Ричард Тайс, заместник-лидер на Реформаторската партия и говорител по енергетиката, пък изтъква, че събитията в Испания трябва да бъдат предупреждение за Великобритания, тъй като изваждат наяве рисковете от декарбонизацията и зелената индустрия: “Трябва да знаем точните причини, но това трябва да се разглежда като зов за събуждане на екофанатиците”.
“Електропреносните мрежи трябва да работят в рамките на строги параметри, за да останат стабилни. За разлика от тях, вятърната и слънчевата енергия варират значително за дълги и кратки периоди, така че добавят риск за системата. Операторите на електропреносни мрежи в Обединеното кралство и нашето правителство трябва да обърнат внимание”, призова Тайс.
Британският вестник отбелязва, че отдавна има предупреждения за този вид уязвимост в системите с нулеви нетни емисии. Европейската сметна палата, независим орган, който наблюдава разходите на ЕС, предупреди по-рано този месец, че растежът на възобновяемите енергийни източници затруднява балансирането на мрежите на различните държави.
“Възобновяемите енергийни източници имат по-висока прекъсваемост и променливост, тъй като производството им зависи от метеорологичните условия, за разлика от традиционните електроцентрали, които могат да коригират производството, за да отговорят на търсенето. Това от своя страна прави балансирането на системата по-трудно”, се казва дословно в доклада на базираната в Люксембург институция.