Засякоха рекордна средна скорост на "Тракия" - 194 км/ч в посока София и 182 км/ч в посока Бургас

"Вчера тол камерите са засекли средна скорост за шофиране по магистрала "Тракия" в участъка Ихтиман - Вакарел (в посока София) от рекордните 194 км/ч. В посока Бургас рекордната засечена средна скорост в същия участък е била 182 км/ч. Още в първите си дни кабинетът "Желязков" обяви мерки за борба с войната по пътищата, а вчера парламентът прие важни законови промени, които ще дисциплинират "джигитите" - всички сме ги срещали докато шофираме."

Това написа във фейсбук профила си председателят на парламентарната комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление Николай Нанков. 

 Ето какво още пише той:

След 5-годишно необяснимо отлагане започват да се използват пълните функционалности на модерната тол система, която България изгради. Тол камерите започват да измерват средна скорост в определени критични участъци с висока концентрация на катастрофи. Ще бъдат използвани и срещу шофиране в аварийната лента на магистралите. В контрола на скоростта в градовете пък се включват общинските камери. Промяната, за която ГЕРБ настоява от три години, вече е факт. Включването в контрола на общинските и на тол камерите гарантира неизбежност на наказанието, което ще намали нарушенията, отнемащи човешки животи.

Въвеждат се и ограничения за тротинетките като общините ще имат възможност да повишат строгостта им. В закона записахме 500 лв. глоба за родител, настойник или попечител, ако разреши на непълнолетен - под 16 г., да кара тротинетка. Глоби от 100 и 200 лв. ще бъдат налагани, ако се кара по тъмно, без каска или извън велоалея, ако има такава.

В продължение на политиките за борба с войната на пътищата, предстои въвеждане на драконовски мерки срещу движението на претоварени товарни автомобили. Това ще спре и разрушаването на пътната настилка, която е проектирана и построена с определени параметри, а претоварените тежкотоварни превозни средства я разрушават, особено в топлите месеци - всички сме виждали т.нар. коловози по пътищата, те са именно от това. По информация на АПИ, само за един месец - от 15 май до 15 юни, монтираните сензори на пътя (т. нар. кантари), които мерят тегло, 35 от които вече са калибрирани и функционират, са засекли движение на драстично претоварени тирове. От общо 768 010 от всички класове товарни автомобили, които са преминали за месец през участъците с кантари, 87 621 са били претоварени. Според същите данни всеки четвърти лекотоварен автомобил - между 3,5 тона и 12 тона, се е движел претоварен. А забележете - над 26,5 % от тежкотоварните с 4 оси също е бил претоварен. А пък над 38 000 от най-големите тежкотоварни автомобили (с над 5 оси) - също. Като 7532 от тях - с над 20% претоварване над максимално допустимите 40 тона. Това е абсолютно недопустимо и през последните пет години неведнъж сме повдигали въпроса защо не работят т.нар. кантари на тол системата - една от модерните й функции, която дълго стоеше неизползвана. Явно е имало защо...

Сега вече започна натрупването на информация, която трябва да се използва за предприемане на мерки от органите на МВР и ТОЛ управлението. И те ще бъдат дисциплиниращи.

Постепенно ще бъде ограничено движението на старите тежкотоварни превозни средства - чрез включването на зелена компонента в тол таксата - колкото по-ЕКО, по-малко замърсяващ въздуха е тирът, толкова по-ниска ще е тази такса. Предстои Националното тол управление да подготви методика. А за улеснение на водачите, които инцидентно използват републиканската пътна мрежа, от следващата година ще бъде въведена и еднодневна винетка.

Благодаря на всички колеги в парламента, които подкрепиха тези толкова важни мерки. В борбата с войната по пътищата няма цветове. Впечатление направи отсъствието на депутатите от ПП-ДБ, МЕЧ и "Величие". А уж работели за хората.

Шофирайте разумно!

Най-четени