531 евродепутати дадоха зелена светлина за приемането на еврото от България, като подкрепиха приемането на страната ни във валутния съюз.
Решението бе прието с 531 гласа "за", 69 - "против" и 79 - "въздържал се".
Евродепутатът Ева Майдел от ГЕРБ/ЕНП беше парламентарен докладчик за готовността на България за присъединяване към еврото и автор на позицията на Европейския парламент, която беше гласувана от евродепутатите.
Ева Майдел
В самото начало на процедурата евродепутатът от "Възраждане"/ "Европа на суверенните нации" Рада Лайкова се опита да я спре, като предложи отлагане на вота с аргумента, че докладчикът по досието за България Ева Майдел е член на управляващата партия. Предложението ѝ беше отхвърлено с пълно мнозинство.
Рада Лайкова
От 1 януари 2026 г. еврозоната ще има 21 членове
От 1 януари 2026 г. еврозоната ще има 21 членове, включително една от най-бедните в ЕС България с население от 6,1 милиона жители, съобщава AFP. Вотът на министрите от 27-те държави членки на ЕС, насрочен за вторник следобед, се очаква да бъде само формалност.
Европейската комисия (ЕК) оцени в началото на юни, че България отговаря на всички необходими условия за приемане на еврото, както направи и Европейската централна банка (ЕЦБ), която издаде положително становище.
Половината от българите са против влизането на България в еврозоната от 1 януари догодина
В България, държава членка на ЕС от 2007 г., перспективата за отказ от националната валута, лева, далеч не се гледа единодушно.
През последните седмици хиляди демонстранти, развяващи транспаранти с посланието "без евро", излязоха по улиците на София, за да изразят несъгласието си с този проект. Много от тях се опасяват, че промяната на валутния курс може да подхрани покачването на цените, което от своя страна би могло да разпали гнева на противниците на еврото. Според последните проучвания, почти половината от анкетираните са против влизането на България в еврозоната догодина, припомня AFP.
Поддръжниците на еврото виждат това присъединяване като важна стъпка, която ще закотви България геополитически на Запад и ще я защити от влиянието на Кремъл. Краят на процедурата по присъединяване на България идва в контекст, в който еврото поскъпна спрямо долара, след многократните заплахи на президента на САЩ Доналд Тръмп за въвеждане на мита.
И във вторник следобед, в деня на дългоочакваното "да" за България имаше протест за запазване на българския лев, този път пред сградата на представителството на Европейската комисия в София.
Датското изключение
България, чийто лев вече е обвързан с еврото, искаше да премине към еврото по-рано, но досега беше възпрепятствана да го направи поради висока инфлация на фона на сериозна политическа криза. Единната европейска валута беше въведена на 1 януари 1999 г. в електронни транзакции.
Но то прие конкретна форма, считано от 1 януари 2002 г., чрез въвеждането на евромонети и банкноти, замествайки националните валути на 12 държави членки на ЕС, включително Германия, Франция, Италия и Испания.
Осем други държави - Словения, Кипър, Малта, Словакия, Естония, Латвия, Литва и последната, Хърватия, през 2023 г. - се присъединиха към тях по-късно. Всички държави членки на ЕС теоретично са се ангажирали да се присъединят веднага щом изпълнят условията, но все още не е определен график. Единственото изключение е Дания, която договори изключение след референдум, който отхвърли еврото през 2000 г.
Шест са държавите в Европейския съюз, които все още не са приели еврото и това са Швеция, Дания, Румъния, Унгария, Полша и Чехия.