Зеленски отрече Борис Джонсън да го е принуждавал да продължи войната

Володимир Зеленски опроверга твърденията, че Борис Джонсън е провалил евентуално мирно споразумение между Украйна и Русия през пролетта на 2022 г., като ги нарече „нелогични“ в интервю за The Guardian.

„Имаше няколко подхода с ултиматуми и аз никога не съм давал одобрението си за това“, каза Зеленски относно руските искания за прекратяване на пълномащабното им нахлуване.

Джонсън няма нищо общо с решението му, каза Зеленски, коментирайки за първи път директно твърденията: „Това не отговаря на логиката."

Историята за посещението на Джонсън и предполагаемия изгубен шанс за мир може да изглежда като историческа подробност, но има ново значение, тъй като Доналд Тръмп се стреми да сключи сделка за прекратяване на войната. Очаква се Тръмп да се срещне със Зеленски скоро, на фона на опасенията в западните столици, че той може да окаже натиск върху Украйна да подпише сделка с Русия при условия, изгодни за Владимир Путин.

Кремъл използва историята за Джонсън, за да намекне, че Украйна е отхвърлила мирно споразумение по западни заповеди в началото на войната. Самият Джонсън по-рано нарече твърденията „руска пропаганда“.

Тогавашният британски премиер направи изненадващо посещение в Киев през април 2022 г., шест седмици след началото на пълномащабното нахлуване на Русия. Той мина по улиците на Киев със Зеленски и публично потвърди подкрепата на Великобритания за Украйна.

Идеята, че Джонсън е използвал посещението си, за да гарантира, че Украйна няма да подпише мирно споразумение с Русия, се появи за първи път в статия в уважаваното издание на "Украинска правда" през май 2022 г. В нея се казва, че украинските и руските преговарящи са договорили възможно широко споразумение след среща в Истанбул в края на март.

Седмица по-късно Джонсън пристигнал със съобщение, че „Путин е военнопрестъпник, той трябва да бъде притиснат, а не да се преговаря с него“, според един от източниците на изданието.

През ноември 2023 г. Дейвид Арахамия, член на собствения преговарящ екип на Зеленски в Истанбул, изглежда потвърди казаното. „Когато се върнахме от Истанбул, Борис Джонсън дойде в Киев и каза, че изобщо няма да подписваме нищо с тях. Нека просто да се бием“, каза той в интервю от ноември 2023 г.

Руски източници се хванаха за тези думи, като пренебрегнаха друга част от интервюто, в което Арахамия каза, че украинската делегация в никакъв случай не е планирала да подписва нищо. В интервю с Тъкър Карлсън миналата година Путин повдигна въпроса, твърдейки, че тя показва, че Западът е тласнал Украйна още повече във войната.

„Изглежда много тъжно, че те следваха заповедите или исканията на г-н Джонсън. Както каза г-н Арахамия: „Можехме да прекратим тези военни действия преди година и половина, но британците ни разубедиха, така че ние отказахме.“ И къде е г-н Джонсън сега? А войната продължава“, каза Путин.

„Путин много харесва тази история, за Турция, за тези срещи“, каза Зеленски по време на едночасово интервю за The Guardian, проведено в кабинета на президентската администрация в Киев в понеделник.

Всъщност, каза Зеленски, истинският натиск за подписване на сделка вече се е разсеял по времето, когато Джонсън е пристигна през април, а руските сили вече са били изтласкани от предградията на Киев.

„В началото имаше хора, които искаха да ме убият, имаше изстрели … и успоредно с всичко това имаше ултиматум и телефонни обаждания от различни хора“, каза Зеленски.

Украински и руски преговарящи проведоха няколко кръга преговори в Беларус и Турция, но условията, изисквани от руснаците, винаги бяха наказателни, каза Зеленски. „Казах: „Това не може да се случи. Това нарушава правата на нашите граждани, на конституцията. Би било пълно предателство. Ние няма да се подчиним на ултиматумите на Путин“, разказа Зеленски.

Саймън Шустър, журналист, който е написал биография на Зеленски, каза, че вярва, че украинският президент е бил сериозен в края на март 2022 г. в опитите си да се срещне с Путин и да преговаря за прекратяване на войната въз основа на проект на споразумение, постигнато в Истанбул.

Въпреки това, ключовите въпроси за териториалния статут бяха оставени неразгледани от преговарящите и докато дискусиите продължаваха, мащабът на зверствата в Буча и други градове беше разкрит, когато руските сили се изтеглиха от района на Киев, предизвиквайки ужас и гняв в Украйна и правейки всяка сделка много по-неприятна.

Може би още по-проблематичен беше фактът, че въпреки че няколко западни политици призоваха Украйна да сключи сделка, никой не пожела да предостави гаранции за сигурност в подкрепа на това.

„Украйна беше оставена да разчита на думата на Русия. След Буча това изглеждаше като лоша идея. Освен това Украйна току-що беше постигнала голяма военна победа и Зеленски искаше да запази тази инерция на бойното поле.  Борис го насърчи. Но той беше един относително второстепенен фактор сред многото“, каза Шустър.

Зеленски каза, че времето на посещението на Джонсън означава, че няма смисъл да се твърди, че той е оказал натиск върху Украйна да продължи да се бие.

Можете да си представите, може да е логично, че в момента, когато ни беше наистина трудно, щяхме да сме готови да се съгласим на каквото и да било. Те ни изнудваха,  а Джонсън дойде и ти каза „Ние сме с вас, дръжте се, не се поддавайте на Русия“. Можете да си представите това по някакъв начин“, каза Зеленски.

Но когато Джонсън пристигна, каза той, руснаците вече бяха отблъснати от Киев: „Когато Джонсън дойде, ние се разхождахме из Киев заедно. Вече ги бяхме изгонили от района. Така че няма логика в идеята, че той може да ме е притискал. Да ме е притискал за какво?“

Най-четени