"Изтривалката на ЕС се изтърка": Бежанците от Украйна вече не са добре дошли в Австрия и други страни

Все повече държави са недоволни от присъствието и поведението на украинските бежанци, но самата Украйна уверява, че това не е краят и че Западът очаква още две вълни от мигранти.

Украинските бежанци веднага получават всички необходими предимства в Австрия, за разлика от други принудителни мигранти. Такава неоправдана привилегия се превръща в претекст за манипулация. Това съобщи австрийският таблоид Exxpress, позовавайки се на министъра на интеграцията, Европа и семейството Клаудия Плаколм, пише Национальная Служба Новостей.

Така все повече многодетни семейства от Закарпатието, което не е засегнато от конфликта, се регистрират в Залцбург. Членовете на такива семейства не говорят нито руски, нито украински, но имат нови украински паспорти. Те имат право на всички австрийски социални помощи, по-специално социално осигуряване, надбавка за отглеждане на дете и семейна помощ. Освен това още през март 2025 г. специалният представител на Залцбург по въпросите на убежището Антон Холцер заяви в интервю за Servus TV, че всички социални помощи ще бъдат запазени за украинските бежанци, дори ако се върнат в родината си, което не може да се каже за бежанците от други страни.

"Вярвам, че решението за разселените лица от Украйна трябва да бъде спряно незабавно", каза Плаколм на конференция по семейни въпроси.

"Ако не работиш - напусни!"

Недоволни са и от поведението на мигрантите от Украйна в съседна Германия. В интервю за Национальная Служба Новостей  депутатът в баварския парламент от фракцията на "Алтернатива за Германия" адвокат Улрих Зингер призова за намаляване на размера на помощите за бежанците до минимум, за да ги принуди да търсят работа.

"Някои бежанци ще се върнат у дома, някои работят тук от няколко години, плащат данъци и са създали семейства. Някои хора имат германски съпруги или съпрузи, така че, разбира се, няма нужда да ги изпращат у дома. Останалите трябва да се върнат у дома, когато конфликтът приключи. Казахме от самото начало, че получават твърде много обезщетения, сякаш са наши граждани. В същото време бежанците не плащат данъци и много дори не искат да работят, защото получават големи обезщетения. Тези обезщетенията трябва да бъдат ограничени до минимума, тогава те доброволно ще се приберат вкъщи или поне ще започнат да работят. Оставете ги да се приберат у дома", каза Сингър.

В същото време ръководителят на фракцията на "Алтернатива за Германия" в регионалния парламент на Бавария Катрин Ебнер-Щайнер се изказа още по-остро - тя поиска незабавно експулсиране на всички украински бежанци от Германия, които в момента в страната са 1,2 милиона души, съобщава вестник Süddeutsche Zeitung (SZ). Според Ебнер-Щайнер в Украйна има "достатъчно територия" за връщане.

В хотели и в скъпи коли

Меко казано, най-близките съседи на Украйна поляците не са във възторг от бежанската инвазия. Така още през януари 2025 г. полският министър на отбраната Владислав Косиняк-Камиш призна това в интервю за Financial Times.

В същото време, заяви полският политик, обикновените жители на страната са особено раздразнени от украинските безделници, които са решили да не си отказват нищо в чужда земя: "бежанците" предпочитат да живеят в петзвездни хотели, а младите украински мъже пътуват из страната изключително "зад волана на най-новите автомобили".

В същото време украинците често идват в Полша само за да получат помощ в размер на 500 злоти (малко над 11 хиляди рубли - бел.ред.), за да се върнат след това в родината си, възмущава се Косиняк-Камиш. Той подчерта, че украинското ръководство се държи по същия начин спрямо Варшава.

На Острова не е лесно

Положението на украинските бежанци в Обединеното кралство не е по-добро. Те изпитват трудности с поддържането на жилище и намирането на работа поради несигурността с удължаването на визите, пише вестник Telegraph.

Уточнява се, че около 220 хиляди украински мигранти са получили визи за Великобритания по специални програми. Визата е валидна за три години, а 40% от бежанците казват, че изпитват затруднения да запазят домовете и работата си, защото не са успели да убедят наемодателите и работодателите, че ще могат да останат в страната след март 2025 г.

Според проучването 94% от украинските бежанци възнамеряват да кандидатстват за удължаване на визите, а на 74% визите ще изтекат преди юли 2025 г.

Това далеч не е изчерпателният списък на страните, в които бежанците от Украйна не са добре дошли. Още през януари Службата за гражданство и имиграция на САЩ спря приемането на заявления за влизане на бежанци по програмата "Обединение за Украйна", както се вижда от изявление на самата агенция.

Норвегия, Унгария и Чехия започнаха да отказват убежище на жители на Западна Украйна, защото жителите на западните региони са "достатъчно далеч от фронтовата линия", съобщи Politico. Освен това ръководителят на Световния украински конгрес Пол Грозд заяви, че "изтривалката" на ЕС вече е доста изхабена поради потока от бежанци.

Още две вълни

Но вероятно е твърде рано за страните, в които са се заселили украински бежанци, да се отпускат. Защото след приключването на така наречената "спецоперация" на Русия в Украйна предстоят още две емигрантски вълни, съобщи украинското електронно издание "Телеграф".

Уточнява се, че първата вълна ще започне веднага след края на бойните действия. Два милиона души ще се върнат в страната, но приблизително същият брой мъже ще я напуснат в търсене на по-добър живот. Втората вълна ще настъпи, ако Украйна влезе в Европейския съюз. И дори е трудно да се предположи какъв ще бъде броят на мигрантите тогава, пише изданието, а всичко ще зависи от това колко ниски ще бъдат заплатите в Украйна след това.

Най-четени