Институтът INSAIT ще създава учени на световно ниво в сферата на изкуствения интелект

Институтът INSAIT ще създава учени на световно ниво в сферата на изкуствения интелект

„Най-значимото за България събитие на XXI век“ и „безпрецедентно, „променящо играта“ и историческо събитие за страната и целия регион“. Така беше определен новият и първи в Източна Европа Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT), който беше тържествено открит днес в НДК.

INSAIT е създаден в партньорство с два от водещите технологични университети в света - швейцарските политехники ETH Цюрих и EPFL, Лозана чрез международно споразумение, ратифицирано от Народното събрание.

Институтът беше открит днес от министър-председателя Кирил Петков в зала 3 на НДК пред представители на академичната и бизнес общност в България и гости от чужбина.

Участие в него взеха президентът Румен Радев, федералният министър по икономически въпроси, образование и изследвания и президент на Швейцария (2021 г.) Ги Пармелин, еврокомисарят Мария Габриел, министърът на образованието и науката проф. акад. Николай Денков, министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер, ректорът на Софийския университет Анастас Герджиков.

София не помни такова стълпотворение на световноизвестни учени и ръководители на водещи университети в сферата на изкуствения интелект и компютърните науки. Научната общност беше представена на откриването от шефовете на двете световноизвестни швейцарски политехники: Жоел Мезо, президент на ETH Цюрих и Мартин Ветерли, президент на EPFL Лозана.

За откриването долетяха и Джеф Дийн, директор на Google AI (отдела за изкуствен интелект), Байрън Кук, вицепрезидент на Amazon Web Services, легендарният проф. Дан Шехтман, носител на Нобелова награда по химия от 2011 г. от Technion, Израел и проф. Шафи Голдвасер, носител на наградата "Тюринг" от водещите американски университети MIT и UC Berkeley.
„Науката изгражда културни мостове – нещо, от което светът се нуждае повече от всякога - каза на откриването Жоел Мезо - Радвам се, че ETH Цюрих, чрез партньорствата на нашите преподаватели с INSAIT, може да допринесе за укрепване на научните връзки с България и Европа.“

„ЕPFL продължава да подкрепя научните изследвания на високо ниво в сферата на технологиите в Източна Европа - съобщи Мартин Ветерли. - Това показва, че вярваме в потенциала на страни като България в бъдеще да се превърнат в основни играчи на академичната сцена, особено в областта на компютърните науки и изкуствения интелект.“

„Ние от Google AI сме горди да подкрепим работата на INSAIT - каза Джеф Дийн. - Източна Европа има невероятен набор от таланти в областта на компютърните и инженерните науки. Нашето желание е да помогнем на INSAIT да се превърне в център на световно ниво, привличащ най-добрите изследователи от региона и света. Нямам търпение да видя новаторската работа, която ще произведе INSAIT!“

“Във всеки един момент днес учени, инженери и софтуерни разработчици създават следващата иновация, която ще промени живота ни завинаги - обяви Байрън Кук. - Със стартирането на INSAIT в София очакваме с нетърпение да надградим бъдещите специалисти с по-добри умения за анализ и изследвания и ще помогнем насърчаването на иновации и предприемачество, което ще бъде от полза за обществото като цяло.“

Проектът INSAIT е безпрецедентен за България в две направления - като научен потенциал и като привличане на инвестиции, стана ясно на откриването.

Съзвездие от учени от водещи университети в света се включват в Консултативния му съвет и в работата му: Грег Морисет (Cornell-Tech), Драгомир Радев (Йейл), Даниела Рус (MIT), Том Хенцингер (IST Austria), Еран Яхав (Technion), Срджан Чапкун (ETH), Джим Ларус (EPFL), Вирджиния Василевска Уилямс (MIT), Дженифър Рексфорд (Принстън), Андреас Краузе (ETH), Шафи Голдвасер (UC Berkeley, MIT), Слав Петров (Google). Председател на Консултативния съвет на INSAIT ще е проф. Драгомир Радев, който преподава компютърни науки в Йейл. 

Техните безценни знания ще помогнат INSAIT да постигне дългосрочната си мисия да се превърне в център от световна класа за научни постижения, стана ясно на откриването.

За първи път в Източна Европа Google, DeepMind, Amazon Web Services, българското правителство и бизнес инвестират общо 200 милиона лева в новия световен център за изкуствен интелект и информатика, беше обявено на откриването.

INSAIT е финансиран от българското правителство с близо 170 милиона лева за период от 10 години. Водещите технологични компании Google, DeepMind и Amazon Web Services, предвид значимостта на INSAIT за развитието на научните изследвания и иновации в Източна Европа, за първи път подпомагат подобен проект в региона с над 12 милиона лева.

Google и DeepMind финансират INSAIT с близо 6 милиона лева през следващите три години, a Amazon Web Services с близо 7 милиона лева.

Безпрецедентна е и подкрепата от българския технологичен сектор. Към момента институтът е финансиран с 12 млн. лв от SiteGround, един от лидерите на международния уеб хостинг пазар със седалище в България, и 1,3 млн. лв от други известни технологични предприемачи и инвеститори.

Мисията на INSAIT е да развие изследователски и образователни програми на световно ниво, които обхващат основите и приложенията на изкуствения интелект и компютърните науки.

Подкрепата, която получава от българското правителство, световните технологични гиганти и технологичната индустрия в България, ще позволи на INSAIT да привлече учени от световна величина в тези области.

Амбицията на INSAIT e да обучи следващото поколение визионери, висококвалифицирани изследователи и технологични лидери. Това ще насърчи най-добрите млади таланти да останат и да се върнат в страната, ще създаде повече възможности за работа в региона и ще осигури подходяща среда за предприемачи, успешни технологични стартъпи и партньорства.

Идеолог и архитект на INSAIT е проф. Мартин Вечев от ETH Цюрих, един от водещите учени в света на компютърните науки и изкуствения интелект. Институтът е негова сбъдната мечта, за която работи от няколко години. Проф. Вечев е носител на много международни награди, включително на наградата “Джон Атанасов” за постижения в областта на компютърните и информационните технологии през 2009 г.

Проф. Мартин Вечев, архитектът на INSAIT.

Той е единственият българин, носител на две престижни награди на Европейския съвет за научни изследвания (3 милиона лева през 2016 г. и 4 милиона лева през 2021 г.).

Проф. Вечев е и предприемач и основател на три успешни високотехнологични стартъпа, известни в международен мащаб. Изпълнителен директор на института е инженер Борислав Петров, технологичен предприемач, развил успешна кариера в Германия и Швейцария и завърнал се в България.

„Подобно на други западни институти, INSAIT има потенциал да окаже сериозно влияние не само върху развитието на икономиката, социалната политика и образованието в България, но и върху ролята и авторитета на страната“, коментира на откриването проф. Вечев.

Институтът е структуриран като специално звено към Софийския университет “Св. Климент Охридски”, ще се помещава в „София Тех Парк“ и започва работа от вторник, 12 април.

Най-четени