Китай променя световния енергиен пейзаж

67 GW офшорни вятъpни пapкoвe 

Макар че Китай изгаря най-много изкопаеми горива и замърсява най-много в света, страната също така е водеща в света по проекти за слънчева и вятърна енергия - и то с голяма разлика.

Според неотдавнашен доклад на Global Energy Monitor (GEM), страната бързо изгражда инфраструктура в тези области, като на нея се падат почти три четвърти от световните проекти в промишлен мащаб. В момента в Близкия изток се изграждат общо 510 GW електроцентрали, като кумулативният капацитет на всички проекти надхвърля 1,3 TW. По този начин Китай укрепва позицията си на доминираща сила в глобалния енергиен преход.

В началото на тази година инсталираните мощности на слънчеви и вятърни електроцентрали в Китай са достигнали 1,4 TW, което се равнява на 44% от общия световен капацитет и надвишава комбинирания капацитет на Европейския съюз, САЩ и Индия. През първото тримесечие на тази година вятърните и слънчевите електроцентрали са осигурили 22,5% от електроенергията в страната, изпреварвайки за първи път топлоелектрическите централи.

По-голямата част от новия капацитет за възобновяема енергия в Китай идва от централизирани промишлени проекти, особено в северните и западните региони (като Синдзян и Вътрешна Монголия), където са концентрирани близо 40% от планирания капацитет за слънчева и вятърна енергия.

Само през 2024 година Китай е добавила 278 GW слънчева енергия и 46 GW вятърна енергия към енергийния си микс. Офшорните вятърни паркове стават все по-значим компонент на микса от възобновяеми енергийни източници на Китай. Техният кумулативен капацитет е нараснал от по-малко от 5 GW през 2018 година до 42,7 GW през март тази година - повече от половината от световния капацитет на офшорните вятърни централи в процес на изграждане.

След премахването на държавните субсидии през 2021 година броят на новите инсталации намаля, но оттогава леко се възстановява. Общо близо 67 GW офшорни вятърни паркове са в процес на изграждане в Китай и са в различни етапи на завършване. Повече от 40% от тях вече са в активна фаза на строителство.

Новите пилотни проекти се фокусират върху интегрирането на морските електроцентрали с модерни технологии, като например подводни центрове за данни и директно електрифициране на промишлени комплекси.

Всичко това дава на Китай реална възможност да промени световния енергиен пейзаж.

(Източник: Kaldata, със съкращения)

Най-четени