Превръщат пчелите в шпионски дронове

Управляват ги чрез 74-милиграмов мозъчен контролер

Изпълняват командите в 9 от 10 случая

Изследователи от Пекинския технологичен институт са превърнали обикновени пчели в киборги, които могат да бъдат управлявани чрез 74-милиграмов мозъчен контролер за насекоми. Както съобщава South China Morning Post, контролерът пробива миниатюрния мозък на пчелата с три игли и използва електронни импулси, за да я накара да лети напред, назад, наляво или надясно.

Според публикацията, пчелите изпълняват командите в 9 от 10 случая. Изследователите се надяват, че тези миниатюрни киборги могат да бъдат използвани от военните за проникване в труднодостъпни места или в спасителни мисии за откриване на оцелели при природни бедствия, според публикувана научна статия, цитирана от dir.bg.

„Роботите, базирани на насекоми, наследяват превъзходната мобилност, камуфлажните възможности и адаптивността към околната среда на своите биологични носители“, се казва в статията, цитирана от SCMP. Идеята да се превръщат истински насекоми във военни агенти е изненадващо популярна в САЩ, Китай и други силни държави.

По-рано тази година екип от японски учени дори успя да контролира цикади, така че техните звуци да изпълнят мелодията от саундтрака на „Top Gun“. Екипът от Пекин залага на „удължената оперативна издръжливост“ на истинските пчели, което ги прави „незаменими за тайно разузнаване в сценарии като бой в градска среда, борба с тероризма и наркоразпространението, както и за критични операции при бедствия“.

Но преди армия от пчели да може да прониква във военни цели като част от футуристични тайни мисии, учените трябва да преодолеят редица предизвикателства.

На първо място, подаването на електрическа енергия остава сериозен проблем. Пчелите все още трябва да бъдат свързани с контролера чрез кабели, тъй като батерия с достатъчно голям капацитет тежи около 600 милиграма - значително повече от самото оборудване.

„В бъдещи изследвания прецизността и повторяемостта на управлението на поведението на насекомите ще бъдат подобрени чрез оптимизиране на стимулиращите сигнали и управленските техники“, се казва още в публикацията, цитирана от SCMP.

Изследователите възнамеряват да разширят възможностите на системата до такава степен, че да може да се използва за „мисии по разузнаване и откриване“. Това обаче предполага монтиране на апаратура, която да снима или записва звук.

Най-четени