"БСП все по-трудно прави избори, особено през последните години. Влизането в управлението по-скоро е решение "по необходимост". Едни поредни нови избори нямаше да развържат гордиевия възел на тежката политическа криза. Политическата ни система боледува - партийте боледуват, БСП боледува."
Това коментира бившият лидер на БСП–София и председател на групата на БСП в СОС Калоян Паргов по Дарик радио.
"Ако кажем, че с това правителство политическата криза е преодоляна, то икономиката също е в криза. Не само заради сигуацията у нас, но и по света. Това е шанс за социалитите да поемат политическа отговорност в рамките на този кабинет. Почти няма някой който да каже, че нямаме нужда от редовно правителство", подчерта Паргов.
Според социалиста обаче, представителите на левицата в управлението не бива да заменят партията в полза на кабинета.
"Партията ще разчита на тях да защитят убедителни политики в полза на хората. Мисля, че партньорите от ГЕРБ и ИТН ще приемат нашите предложения, ще има взаимна толерантност и ненастъпване на т.нар. червени линии, които тепърва ще излизат. Видяхме ги в НС по темата за Украйна с отстъпките които се направиха, тъй като позицията на БСП е за неутралитет."
Според Паргов е важно БСП да не се държи не като младши партньор. "ИТН е нова партия, ГЕРБ са в силна позиция - мандатоносител, държат администрацията, която е свикнала с тях. Но всички принципни въпроси в коалицията трябва да минават през решение на националния партиен орган на БСП. Не бива те да се взимат в разни кабинети и не бива нашите представители да заменят партията в полза на кабинета", коментира той.
Калоян Паргов коментира още, че в последните години БСП е била скептична по отношение приемането на еврото, не заради антиевропейска нагласа, а заради тревоги какво ще се случи с доходите и покупателната способност. "Еврозоната има много плюсове, но носи и много рискове. Влизането в клуба на богатите не ни прави автоматично по-богати и не решава автоматично структурните проблеми на икономиката", посочи той.