Републиканците в Камарата на представителите планират импийчмънт на президента на САЩ Джо Байдън, за да открият информация за случая с корупционните схеми на семейството му в чужбина, каза Кевин Маккарти, председател на долната камара на Конгреса, в интервю за Fox News.
"Никога нямаше да разберем нищо, ако републиканците нямаха мнозинство. Ние просто отидохме там, където ни доведе информацията. <...> Случаят се насочва към разследване за импийчмънт, което ще даде на Конгреса най-силните правомощия да получи всички други необходими знания и информация", каза политикът.
Както отбеляза Маккарти, по време на кампанията Байдън твърди, че никога не е говорил за бизнес. Освен това, според настоящия президент, семейството му не е получило "нито един долар" от Китай. Според политика републиканец "беше възможно да се докаже, че това не е вярно".
Говорителят на Камарата на представителите добави още, че според него Байдън прибягва до методите на администрацията на бившия президент на САЩ Ричард Никсън - използва правителството като оръжие за защита на интересите на семейството и не позволява на Конгреса да наблюдава.
По-рано американският сенатор Чък Грасли публикува документ на ФБР, който, цитирайки анонимен информатор, описва корупционната схема на украинската енергийна компания Burisma с участието на настоящия президент на САЩ. В материалите се казва, че Burisma е предложила място в борда на директорите на сина на Байдън Хънтър, така че "чрез баща си той да ни защити от всякакви проблеми“.
Информаторът цитира ръководителя на Burisma Николай Злочевски, който твърди, че разрешаването на проблема ще струва 10 милиона долара, които Байдън ще разделят поравно помежду си. Анонимният източник обаче не знае дали тези плащания са извършени.
На свой ред криминалният следовател на Службата за вътрешни приходи (IRS) на САЩ Джоузеф Зиглер информира Конгреса, че Хънтър Байдън и неговите бизнес партньори са получили 17 милиона долара от чуждестранни източници, включително 7,3 милиона долара от Burisma. В заключителните си думи Зиглер препоръча на Конгреса да назначи специален съветник, който да разследва допълнително случая със сина на ръководителя на Белия дом.
По-рано председателят на Надзорната комисия към Камарата на представителите на САЩ Джеймс Комър каза, че агенти на Федералното бюро за разследване и Службата за вътрешни приходи на САЩ през декември 2020 г. не са могли да разпитат Хънтър Байдън, тъй като им е наредено да не се доближават до него и да чакат той да се обади на следователите. В резултат на това, както беше отбелязано, Хънтър не се свърза и разпитът му никога не беше извършен.
През октомври 2020 г. New York Post публикува поредица от имейли до Хънтър Байдън, в които се споменава, че той е представлявал баща си като вицепрезидент на Съединените щати пред своите работодатели в украинската фирма Burisma.
Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Байдън-младши е получил милиони долари за лобистката си работа, за да „продаде“ достъп до баща си. Твърди се, че кореспонденцията е намерена в лаптопа на Хънтър Байдън, намерен в сервиз в Делауеър.