До момента две партии са подали документи за предсрочните избори
Призовавам всички участници в предизборната надпревара да провеждат толерантна и позитивна кампания. Това каза председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Камелия Нейкова по време на брифинг.
В началото тя представи говорителите на новия състав на комисия. "Изключително ми е приятно отново да застана тук пред вас вече като председател на Централната избирателна комисия. С повечето от вас се познаваме от предходен мандат на ЦИК, където бях член и имахме всяка седмица срещи с вас. Сега имам изключителното удоволствие да предам щафетата на новите говорители на ЦИК - г-жа Росица Матева и г-н Цветозар Томов, който ми беше партньор говорител", заяви още Камелия Нейкова.
Тя очерта и основните предизвикателства пред комисията.
"За мен като председател на ЦИК предизвикателството е огромно предвид новите моменти в Изборния кодекс, особено тези свързани с машинното гласуване. То ще се проведе за първи път в толкова голям мащаб не само в страната, а и извън страната. Гласуването ще бъде в секции с повече от 300 избиратели само машинно", напомни Камелия Нейкова.
Тя заяви, че представителите на медиите са най-прекият път към избирателите и тя лично като председател и цялата Централна избирателна комисия ще продължават да разчитат на тях.
"Много се надявам и призовавам всички участници, които ще се регистрират за предизборната надпревара, да провеждат една толерантна и позитивна кампания, за да може всички ние заедно да преминем през този процес и на 11 юли да се проведат честни, прозрачни и демократични избори. Казвам 11 юли, въпреки че на 27 юни предстоят частични избори за кметове, като сред тях е и изборът за кмет на Община Благоевград. За първи път на местни избори ще има машинно гласуване. Това още повече увеличава отговорността и ангажиментите на ЦИК. Както знаете, нашият първи работен ден съвпадна с насрочването на изборите за Народно събрание на 11 юли. Ние работим в изключително ускорен ритъм от 12 май почти неусетно премина тази седмица и този ритъм ще продължи по същия начин", каза още Камелия Нейкова.
"Взели сме повече от 50 решения. Започнахме назначаването на съставите на Районните избирателни комисии. Срокът ни е до утре. Имаме амбицията, ако успеем, днес да вземем всички решения, ако не успеем, утре сутринта ще ги довършим". Това каза говорителят на ЦИК Росица Матева по време на брифинга.
"От днес започва приемът на документите за регистрация на партии и коалиции за участие в предсрочните избори. До момента са подадени документите само на една политическа партия", съобщи Матева.
Тя уточни, че едновременно с това ЦИК приема и документи за допускане в частичните местни избори. "Днес сме регистрирали две партии за участие в тези частични избори - "Републиканци за България" и "Земеделски народен съюз", съобщи още Матева.
Говорителят на ЦИК Цветозар Томов коментира разкриването на така наречените автоматични секции.
"Секциите, които приемаме по чл. 14, т. 3 на Изборния кодекс, са над 500. Това е рекорден брой секции извън страната за всички избори, които досега са произвеждани. Тепърва предстои стартирането на процедурата по събиране на заявления, които избирателите могат да подават и директно по електронен път на страницата на ЦИК или до дипломатическите и консулските представителства. Очакваме, че на тези избори наистина ще осигурим възможност на всички български граждани, живеещи извън страна, да гласуват при нормални условия, без да възникват ужасяващи опашки, без да имат нужда да минават стотици километри, за да могат да участват в изборите в страната.
Той обърна внимание, че предходните избори са показали, че желанието на българите в чужбина да участват в изборите е на незапомнено високо равнище. "Логистиката за изборите в чужбина е един от най-сложните проблеми, които има ЦИК. В момента в доста отношения сме в период на обсъждане по какъв начин да организираме изборите и разяснителната кампания извън страната така, че те да са по-ефективни", заяви още Цветозар Томов.
Според него гласуването в чужбина и машинното гласуване са двете теми, заради които медиите въртят ЦИК на шиш. "Имайте малко търпение. Дайте ни някакво доверие в аванс, че наистина ще успеем да се справим с предизвикателството на машинното гласуване в чужбина. Конкретни доказателства за това все още не можем да представим, защото днес започва втората седмица от нашата работа като Централна избирателна комисия в този състав, който е намален в сравнение с предишния. На правителствата се дават по 100 дни, но дайте ни 10-15 до следващия брифинг да кажем. Бъдете търпеливи и ни дайте някаква зона на спокойствие, в която да организираме достатъчно добре работата си", призова Цветозар Томов.
Произвеждането на избори е въпрос, с който е ангажирана държавата, а не само един държавен орган, посочи Томов.
"Заявили сме желание за срещи към институциите в държавата, с които трябва да си взаимодействаме в този процес. Изпратили сме в спешен порядък молба за междуинституционална среща до Министерски съвет, до Държавна агенция "Електронно управление", Министерство на транспорта, Българския институт по метрология, по стандартизация, ДАНС", заяви още Нейкова. По думите й предстои и среща с министъра на вътрешните работи. Според нея най-късно в първия работен ден да се случи тази среща.
Тя заяви, че ЦИК съзнава своята отговорност, но без взаимодействието с останалите институции, няма как този процес да се състои по начина, по който обществото очаква.
Камелия Нейкова заяви, че ЦИК се е обърнала към тези органи по отношение на експертна помощ за решенията за машинното гласуване. "ЦИК не разполага с експертиза в тази посока. Нито членовете на ЦИК, нито администрацията разполага с тези специални знания, които са необходими, за да може машинното гласуване да бъде гарантирано по начина, по който изисква Изборният кодекс, както да се гарантира сигурността и надежносттна на системата", посочи още Камелия Нейкова.
Малко търпение - нека приключат всички срокове, за да можем да кажем точния брой машини за гласуване, каза тя.
"Около 1000 допълнителни машини трябва да бъдат осигурени на предсрочните избори на 11 юли, казаха от ЦИК. "Възможно е да бъдат малко повече или малко по-малко. С машините, осигурени за частичните местни изори, ако няма балотаж, ще може да се гласува и на парламентарните избори, но дори и при балотаж има техническа възможност да бъде инсталиран софтуер за гласуване на Народно събрание. Идеята е всички устройства да бъдат използвани и всички граждани, имащи желание да гласуват машинно, да го направят без забавяне", коментира Матева.
Тя поясни, че в прогнозните разчети на машините, ЦИК е дала прогноза за такъв брой машини и има уверението на Минитерство на финансите за тяхното закупуване.
Камелия Нейкова коментира, че към момента ЦИК не е приела условията, по които ще се достави допълнителния брой машини.Според нея след това ще стане ясно дали специализираният орган ще продължи работа с този доставчик на машини.
За предсрочните избори на 11 юли т. г. в страната са осигурени 9600 машини, посочи тя. Допълнително за гласуването в частични и местни избори ще са необходими 150 машини и още 50 за секциите, в които трябва се сложи повече от едно устройство.
В ЦИК имало и принципното съгласие в още 700 секции в страната да се поставят допълнителни устройства, тъй като в изборите на 4 април т. г. в тях са гласували повече от 450 избиратели, информира Матева.
Трябва да осигурим около 150 машини за частичните местни избори в Благоевградска община и в още 7 кметства, посочи Матева
Тя заяви, че нагласата е тези машини да останат за евентуален балотаж на 4 юли, но при необходимост може да им бъде инсталиран софтуер за изборите на 11 юли.
"Към момента имаме информация, че малко повече от 240 секции в чужбина в толкова секции са гласували повече от 300 избиратели, т.е. там трябва да има машини задължително. Ние ще поставим машини, където има повече от 300 заявления, но имаме проучване и прогнозна стойност, колко евентулано ще бъдат тези секции", каза още Росица Матева.
Вчера ЦИК е изискала от "Сиела Норма", фирмата доставчик на машините, да достави три машини в Комисията, с които да се направи пробно гласуване в условията на действителна избирателна секция, за да се прецени колко точно избиратели могат да гласуват в рамките на един избирателен ден с едно устройство. Това допълнително ще даде информация за броя необходими машини в секциите с по-голям брой избиратели, посочи Матева.
В изборите на 4 април т. г. общо 9398 секции са били с над 300 избиратели и там е имало машинно гласуване. "Не очакваме голяма разлика в този брой и на предстоящите на 11 юли избори", посочи говорителят на ЦИК.
Говорителят на ЦИК коментира, че няма как да се работи по въпроса за избиратели, които ще бъдат на море в България, да гласуват, където пожелаят, защото законът не го позволява. Тя посъветва избирателите да си направят временен настоящ адрес за мястото, където ще отседнат.