Което се случва във Вегас, вече не остава само във Вегас

Което се случва във Вегас, вече не остава само във Вегас

Никога няма да можем да спрем ненормален човек да се докопа да оръжие и отнеме невинни животи

Не ме интересува дали злокобния маниак, който изби 59 души в Лас Вегас е мюсюлманин или християнин, демократ или републиканец, хомофоб или терорист. Не ме интересува дали ще наричате постъпката му – най-кървавото масово убийство в съвременната американска история – терористично нападение, радикален ислямизъм или престъпление от омраза. Единственото, което ме интересува е това: Без това незаконно армейско оръжие, закупено на свободния пазара, този урод щеше да си е просто един тип в хотелска стая.

Първите три изречения са почти идентични с това, което написах на 16 юни 2016 г., когато 49 души бяха разстреляни в гей-бар в Орландо. Само няколко неща трябваше да се променят: броят на убитите, който се увеличи; мястото на престъплението; от „автомат” на „автомати”, защото нападателят е имал няколко; и местоположението му – хотелска стая вместо бар.

Убеден съм, че в някакъв момент, след месец, година или две, ще имам възможността отново да напиша тези три изречения, с няколко промени, за да уточня подробностите от следващото най-кърваво масово убийство в съвременната американска история. Защото единственото нещо по-сигурно от масовите убийства са нашето нежелание да се поучим от подобни трагедии.

Вече ни казаха, че нападението в Лас Вегас, при което над 500 души бяха ранени на концерт на открито, е дело на „чисто зло” и злото не подлежи на узаконяване. Вече ни казаха, че е твърде рано на този етап да се отваря темата за контрола върху оръжията. Вече ни инструктираха, че единствената ни подходяща реакция, сега и завинаги, е да се молим.

Няма как да не си помисля че на този етап от окървавената американска история, Господ вече е чул достатъчно молитви и отдавна чака някой да осъзнае, че на хората са дадени мозъци и здрав разум, с очакването тези неща да са им от полза. Може би Господ се чуди защо продължаваме да се молим, а не започнем да използваме главите си.

В идните дни ще научим повече за Стивън Падок, 64-годишният жител на Невада, който от 32-ият етаж на хотелския-казино комплекс „Мандалей Бей” откри огън срещу публиката на открит кънтри-концерт. Ще научим откъде и как се е сдобил с оръжията – най-малко 23 според властите – и дали е модифицирал някои от тях от полуавтоматични на автоматични, за да увеличи скоростта, с която да може да убива невинни хора.

Ще научим какви са били мотивите му, макар че както каза шефът Лас Вегас Джоузеф Ломбардо в понеделник: „Не мога да вляза в мислите на един психопат.”

Ще чуем разтърсващи истории на пострадалите и техните семейства, и вдъхновяващи разкази за смелост и състрадание от оказалите първа помощ.

И, както полага традицията, времето ще отмине и стрелбата от Лас Вегас – засега най-кървавото масово убийство в съвременната американска история – ще остане само страница в „Уикипедия” и събитие, за което си спомняме на всяка годишнина или докато нещо по-лошо не се случи.

Президентът Доналд Тръмп каза: „Молим се за цялата нация да намери единство и увереност и се молим да дойде деня, в който злото е прокудено и невинните са в безопасност от омраза и страх.”

Лидерът на мнозинството в Конгреса, републиканецът Кевин Макарти разпространи изявление, гласящо: „Това са времена, в които се обръщаме към Бог, за да се опитаме да проумеем как е възможно да се извършват подобни нечовешки постъпки.”

Светът досега не е открил начин да прокуди злото, а смятам всички се досещаме как точно става възможно да се извършват подобни нечовешки постъпки.

Затягането на контрола върху оръжията само по себе си не е решение. Всеки който влиза със сак автомати в хотелска стая и открива огън срещу публика на концерт очевидно има дълбоки душевни проблеми, които не са били третирани навреме.

Никога няма да намерим достатъчно голям магнит, за да издърпаме с него всички частно притежавани оръжия в страната; и никога няма да можем да спрем ненормален човек да се докопа да оръжие и отнеме невинни животи.

Всичко това обаче не е достатъчно, за да се оставим да разчитаме само на молитви и обяснение от Господ. Има мерки които можем да вземем, както по отношение на контрола върху частно притежаваните оръжия, така и що се отнася до душевното здраве, и говорим, говорим, викаме, крещим и нищо в крайна сметка не случва.

В коментара ми след масовото убийство в Орландо написах: „Всеки път когато подобно нещо се случи – а се случва все по-често, не мислите ли? – една група американци посочва, че общия знаменател във всички тези трагедии е инструментът, с който се изстрелват куршуми в телата на хората, а друга група притисва джобната си конституция към гърдите и започва да крещи: „Тирания!”

Същите думи мога да повторя и сега.

Америка е единствена в света що се отнася до въоръженото насилие. И съм сигурен че американците имаме мозъка и здравия разум да подходим правилно към проблема.

Защо не го правим, предполагам е нещо, което и Господ не може съвсем да проумее.

 

„… А сега, „спорт“*

Според данните на неправителствената организация „Архив на престъпленията с огнестрелно оръжие”, за първите девет месеца на тази година на територията на САЩ са били извършени 211 „масови стрелби”, т.е. с четирима или повече хора простреляни в едно събитие, без да е засегнат стрелеца; регистрирани са 11 572 смъртни случая, причинени от огнестрелно оръжие; и 2 971 случая на простреляни деца и тийнейджъри.

* Иронична реплика на американския рапър и актьор Айс Ти за притъпяването на общественото мнение в САЩ към въоръженото насилие

Най-четени