ООН публикува Индекса на човешкото развитие (ИЧР) по БВП, а България се нарежда на 55-то място от общо 193 държави по отношение на жизнения стандарт, продължителността на живота, образованието и доходите.
Индексът на човешкото развитие (ИЧР) на ООН е сравнително измерване на продължителността на живота, грамотността, образованието и стандарта на живот за страните от цял свят. Той е разработен през 1990 г. от пакистанския икономист Махбуб ул Хак и се използва от 1993 г. в годишния доклад на Програмата на ООН за развитие.
Докладът, който беше публикуван на 6 май, показва още, че темпът на подобрение е най-бавният, регистриран някога и както се очакваше, богатите страни се справят най-добре.
Къде се намира България?
България е на 55-то място в световната класация, с ниво на Индекса на човешкото развитие (ИЧР) от 0.845 и е наравно с Румъния, но пък превъзхождаме съседите по години образование.
Продължителността на живота у нас е 75,6 години, средната продължителност на образованието е 15,3 години, а националният доход на глава от населението достига 32 175 долара. При румънците обаче той е 39 374 долара.
Как изглежда челото на таблицата?
Челната позиция е заета от Исландия, а Швейцария и Норвегия също са начело в списъка. Дания е на четвърто място, а Германия и Швеция са заедно на пето място.
САЩ се класираха на 17-то място, заедно с Лихтенщайн и Нова Зеландия, и са в таблицата точно под Канада. Индия и Бангладеш са на 130-то място, а Пакистан е на 168-мо. Чад, Централноафриканската република, Сомалия и Южен Судан заеха последните места, класирайки се на 190-193 места.
Годишният доклад на Програмата на ООН за развитие (ПРООН) за индекса на човешкото развитие (ИЧР) показа, че въпреки наблюдаваното възстановяване след пандемията от COVID-19 до 2023 г., възстановяването сега губи инерция – с нарастване на продължителността на живота и доходите, както и на броя на продължаващите конфликти, отбелязва Pro Tv.