Папа Лъв XIV отнесе посланието си за изграждане на мостове и насърчаване на диалога към Римската Курия в събота, по време на първата си аудиенция с членовете на управляващия орган на Католическата църква.
Покойният папа Франциск имаше понякога трудни отношения с Курията и ватиканските служители, като в началото на папството си ги обвини в „духовен Алцхаймер“ и жажда за власт.
Новият папа, първият от Съединените щати, заяви, че първата му среща е била възможност да изрази благодарност за цялата им работа.
„Папите идват и си отиват, Курията остава“, каза Лъв пред аудиторията от служители, персонал и техните семейства в огромната зала „Павел VI“ във Ватикана. Той повтори първите си думи от базиликата „Свети Петър“, когато стана папа на 8 май, където призова хората да „изградят мостове“ и да посрещнат „с отворени обятия всеки, който се нуждае от нашата милосърдие, нашето присъствие, диалог и любов“.
„Ако всички трябва да сътрудничим в великата кауза на единството и любовта, нека се опитаме да го направим преди всичко с поведението си в ежедневни ситуации, започвайки от работната среда. Всеки може да бъде строител на единството с отношението си към колегите, преодолявайки неизбежните недоразумения с търпение и смирение, поставяйки се на мястото на другите, избягвайки предразсъдъците, а също и с добра доза хумор, както ни научи папа Франциск“, каза още папата.
От децентрализиране на властта и повишаване на прозрачността до предоставяне на по-голяма роля на миряните и жените, Франциск проведе редица реформи в Римската курия. Критиката му остави трайно впечатление сред много длъжностни лица, а той също така беше обвинен, че е твърде авторитарен в управлението си, като редовно заобикаля административните органи на Светия престол.
През 2024 г. във Ватикана, където профсъюзите не са признати, се състоя безпрецедентна стачка на около 50 служители на Ватиканските музеи заради условията на труд. Папата е прекарал две десетилетия в Перу, но през последните две години беше начело на ватиканския департамент, отговарящ за назначаването на епископи по целия свят.