Любител на кибер игри в битка за короната в шаха

Автор: Труд
Любител на кибер игри в битка за короната в шаха

Битката за шахматната корона стартира в сряда в Дубай. Един срещу друг ще застанат настоящият световен шампион Магнус Карлсен (Норвегия) и претендентът Ян Непомнящий (Русия). И докато скандинавецът е разпознаваемо име за широката общественост, то руският гросмайстор не чак толкова.

В момента Непомнящий е най-силният шахматист на сборная, два пъти триумфира с титлата на страната, а по-рано през есента предсрочно спечели Турнира на претендентите, който продължи една година с прекъсване, заради COVID-19. И си осигури правото да играе за световната титла срещу Карлсен. Именно Ян наричат единственият „неудобен“ съперник на действащия световен шампион, тъй като в двубоите на класически шахмат норвежецът отстъпва на руснака с 1:4.

Никога не съм изпитвал благоговение пред някой, който е с по-висок рейтинг от моя – казва 31-годишният Непомнящий, който е роден в Брянск. - В крайна сметка, сядаш и играеш, не е толкова важно срещу кого. Колкото е по-силен съперникът, толкова за мен е по-интересно.

В световната ранглиста преди старта на двубоя Непомнящий заема пета позиция с ЕЛО 2782. Лидер е Карлсен с 2855.

Любовта му към шахмата се заражда още, когато е на 5 години. Той израства в семейство на потомствени педагози, майка му е учителка по математика, а дядото е преподавател по литература и заедно с чичо му постоянно играят на черно-бялата дъска. Тогава за първи път Ян се запознава с правилата. Само през няколко къщи от дома му пък се намира и шахматният клуб, в който малчуганът започва да тренира. На 7 г. идват първите му успехи, печели регионалната надпревара и получава първа категория.

От 2000-та до 2002 г. той три пъти става европейски шампион за своята възраст. И още преди да навърши 18 години влиза в топ 100 на най-силните шахматисти в света. Вече 20-годишен Ян става шампион на Русия, побеждавайки Сергей Карякин. И стига котата от EЛО 2700.

Иначе Ян завършва с отличен училището, а след това и факултета по журналистика.

Ходих няколко пъти в годината в университета, за да се видя с декана, а той всеки път ме провокираше – разкрива Непомнящий. - Веднъж ме попита, до каква възраст играят в шахмата. Отвърнах му: „Виктор Корчной е почти на 80 и още се състезава“. А деканът ми отговори: „Ти, какво, и на 80 години ли ще идваш при мен?“

Освен към шахмата, руският гросмайстор е запален по кибер игрите и неведнъж е участвал на състезания. През 2011-а той става шампион на турнира ASUS Winter по Дота 2. И това е най-големият му успех в кибер спорта. А през 2018-а се изявява като коментатор на турнира ESL One Hamburg.

С времето обаче Ян започва все по-малко време да отделя на хобито си, тъй като шахът му отнема много усилия и време. Но гросмайсторът не отрича, че би могъл да стане професионален кибер спортист, ако не бе избрал черно-бялата дъска.

Двубоят за шахматната корона ще бъде от 14 партии с класическа контрола и ще продължат до 14 декември. В случай на равенство ще се играе тайбрек. Наградният фонд е $2 млн., като победителят ще вземе 60% от сумата, а загубилият 40%. В случай на победа с тайбрек сумите ще са леко коригирани (55% за шампиона и 45% за финалиста).

Досега Непомнящий и Карлсен са изиграли 13 партии помежду си, като три от тях са в детските им години. Осем от париите завършват с реми, 4 успеха има Ян, а Магнус – един. Но, ако се броят партиите с бърза контрола, шампионът значително превъзхожда Ян – 23:14.

Загубите не са толкова лошо нещо, това е знак, че трябва повече са се работи”, разсъждава претендентът за световната титла Ян Непомнящий.

 

Шампионът се оказа най-добър на онлайн състезания

Норвежецът Магнус Карсен е един от най-добрите шахматисти в историята. Още 19-годишен заема първото място в световната ранглиста, а на 22 г. вече е световен шампион. По-млад от него е само Гари Каспаров (21 г.). През 2013-а скандинавецът става №1 на планетата по класически шахмат. И три пъти защитава титлата си. Той четири пъти печели световната титла на рапид и пет пъти на блиц. А през 2014-а стига до рекорден рейтинг – ЕЛО 2882, никой друг в историята няма подобно постижение.

Магнус е роден в малкото норвежко градче Тенсеберг. Баща му Хенрик е инженер в нефтена компания и сам играе шахмат. Именно той започва обучението на сина си, когато е на 5 г. Още тогава малчуганът демонстрира невероятен интелектуален потенциал – знае имената на площади, население, столици, както и знамената на всички страни. Вече 8-годишен той за първи път побеждава баща си, чийто рейтинг е около ЕЛО 2100. А на 14 г. Магнус става един от най-младите гросмайстори в света. През 2009-а Карсен започва да тренира при световния шампион Гари Каспаров. Същата година печели шахматния Оскар, който е негово притежение 4 поредни години.

През 2013-а талантът става първи в Турнира не претендентите и същата година играе за световната титла с тогавашния №1 в света Вишванатан Ананд. Двубоят е в родината на индиеца и въпреки това Магнус убедително печели и става 16-ият световен шампион.

Карлсен е най-богатият шахматист на планетата. Заради пандемията през 2020-а повечето турнири бяха анулирани, затова гросмайсторите участваха в онлайн състезания, където норвежецът стана най-високоплатеният играч. Според „Форбс“ неговите приходи от подобни състезания са $ 510 587.

А хобита Магнус има много – любител е на футбола и добре владее играта с топката. Голям фен е на „Реал“ (Мадрид) и е от малкото, канени гости да отбележат символичния първи удар повече от веднъж. Шампионът добре играе също тенис, скуош, баскетбол и разбира се, отлично владее ски бягането.

 

Най-четени