МВР манипулира данните за смърт на пътя, заявиха от Института за пътна безопасност

От началото на 2024 г. Министерството на вътрешните работи системно манипулира статистиката за загинали и пострадали при пътнотранспортни произшествия (ПТП).

Това заявяват в свое становище от Института за пътна безопасност. 

"Тази практика се прилага само при самокатастрофирали водачи, когато няма трети пострадали лица. Целта е да се избегнат бъдещи претенции от страна на близки или застрахователи, както и да се представят пред обществото и европейските институции по-ниски нива на пътната аварийност. Подаването на невярна информация крие риск от сериозни санкции от Европейската комисия за нарушаване на стандартите за прозрачност и отчетност", коментират от организацията.

Според анализ на Института за пътна безопасност, през 2025 г. досега от статистиката на МВР са изключени 25 души с аргумента, че са починали от инфаркт или инсулт преди удара – над 10% от общо 229 загинали. През 2024 г. изключените по същата причина са 48 от 480. За сравнение, между 2015 и 2023 г. този дял е бил едва около 2,5%.

"Данните на Националния статистически институт не показват нарастване на инфарктите, което поставя под съмнение обективността на тези изключвания", посочват от ИПБ.

"Разминаване се наблюдава и в данните за пострадали: Министерството на здравеопазването отчита 12 456 души, потърсили медицинска помощ след ПТП през 2024 г., докато в регистрите на МВР фигурират само 9 054. Разликата от над 3 400 души се дължи на системно неизписване на леко ранени лица, с което се подценява реалният мащаб на проблема", пресмятат от Института.

Изводът им е, че увеличението на жертвите при ПТП през 2025 г., въпреки заявените от МВР мерки, ясно показва, че те не дават реален ефект.

"Статистическите манипулации – особено при самокатастрофирали случаи – не само изкривяват картината, но и подлагат страната ни на риск от европейски санкции. Необходима е спешна промяна в политиката по пътна безопасност и връщане към прозрачност и отчетност", отбелязват от там.

Най-четени