Преговарящите от Иран и САЩ ще подновят преговорите в петък в Рим за разрешаване на продължаващия от десетилетия спор относно ядрените амбиции на Техеран, въпреки че върховният лидер на Иран предупреди, че сключването на ново споразумение може да се окаже непреодолимо на фона на сблъсъка на червените линии, съобщава Reuters.
Залогът е голям и за двете страни. Президентът Доналд Тръмп иска да ограничи потенциала на Техеран да произведе ядрено оръжие, което може да предизвика регионална надпревара в ядреното въоръжаване. Иран, от своя страна, иска да се отърве от опустошителните санкции върху своята икономика, основана на петрола.
Иранският външен министър Абас Аракчи и пратеникът на Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф ще проведат пети кръг от преговори чрез омански посредници, въпреки че и Вашингтон, и Техеран заемат публично твърда позиция по отношение на обогатяването на уран в Иран.
Въпреки че Иран настоява, че разговорите са непреки, американски представители заявиха, че дискусиите - включително последният кръг на 11 май в Оман - са били както „преки, така и непреки“.
И Техеран, и Вашингтон заявиха, че предпочитат дипломацията за разрешаване на ситуацията, но остават дълбоко разделени по няколко червени линии, които преговарящите ще трябва да заобиколят, за да постигнат ново ядрено споразумение и да предотвратят бъдещи военни действия.
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви във вторник, че Вашингтон работи за постигане на споразумение, което да позволи на Иран да има гражданска програма за ядрена енергия, но да не обогатява уран, като същевременно призна, че постигането на такава сделка „няма да е лесно“.
Върховният лидер аятолах Али Хаменей, който има последната дума по държавните въпроси, отхвърли исканията на Вашингтон Техеран да спре обогатяването на уран като „прекомерни и възмутителни“, като предупреди, че е малко вероятно преговорите да доведат до резултати.
Сред оставащите пречки е отказът на Техеран да изпрати всички свои запаси от високообогатен уран в чужбина или да участва в обсъждания на програмата си за балистични ракети.
Иран твърди, че е готов да приеме някои ограничения за обогатяването на уран, но се нуждае от солидни гаранции, че Вашингтон няма да се откаже от бъдещо ядрено споразумение.