Максималните температури са между 29 и 31 градуса
Месец юни 2025 г. ще предложи динамично и разнообразно време в различните райони на страната. Средните максимални температури през първата и втората десетдневка ще бъдат с 1 до 2 градуса над климатичната норма, като термометрите ще показват между 26 и 30 градуса. През третото десетдневие температурите ще се задържат около обичайните за сезона стойности. Валежите ще бъдат по-интензивни през първата и втората десетдневка, особено в западната половина от страната, където се очаква количествата да са приблизително два пъти над нормата. В източните райони се прогнозира по-сухо време, с количества под средните месечни стойности.
Месецът ще започне със слънчеви часове и краткотрайни следобедни превалявания, особено в планинските райони. В периода от 1 до 5 юни времето ще бъде динамично, с ясно изразено затопляне. В традиционно най-горещите райони на страната температурите ще надвишават 33 градуса.
Следобедите ще се развиват купесто-дъждовни облаци, съпроводени с гръмотевици и възможност за градушки, особено в Западна България. Между 6 и 10 юни ще се създадат условия за интензивни валежи, като в западните и централните райони количествата могат да достигнат 40 до 60 литра на квадратен метър. Температурите през този период ще останат високи – между 29 и 31 градуса. На 10 юни се очакват валежи в цялата страна, по-съществени в източните райони, с повишен риск от силни гръмотевични бури и градушки.
През втората десетдневка, от 11 до 17 юни, ще продължат преваляванията, отново най-вече в западната половина от страната. Атмосферната нестабилност ще е съпроводена с активна гръмотевична дейност. Очаква се временно захлаждане, като дневните температури ще останат под 28 градуса. От 18 до 20 юни времето по Черноморското крайбрежие ще се задържи предимно слънчево, докато в планините на Югозападна България ще има валежи. Температурите през тези дни ще варират между 24 и 29 градуса.
Третата десетдневка ще започне с променливо време. От 22 до 26 юни в западните райони се очакват облаци и превалявания, докато източните части на страната ще се радват на слънчево и стабилно време. В периода от 23 до 29 юни ще преобладава слънчево време с температури между 24 и 29 градуса. В края на месеца, на 30 юни, отново се очаква влошаване на времето със следобедни гръмотевични бури в западните райони.
Юни 2025 г. ще бъде месец на температурни амплитуди, бурно време в западната част на страната и слънчеви дни по Черноморието, което създава предпоставки както за земеделска активност, така и за началото на летния туристически сезон.
Геомагнитна прогноза
През юни 2025 г. слънчевата активност ще се задържи на средни нива през по-голямата част от месеца. Земното магнитно поле ще отчете слабо повишение на активността около средата на месеца, но според прогнозите, на територията на Балканите не се очакват значителни магнитни бури. Това означава, че неблагоприятните геомагнитни условия, които могат да влияят на чувствителни към тях хора, ще бъдат слабо изразени или напълно отсъстващи.
Леко повишение в геомагнитната активност се очаква в периодите от 11 до 15 юни и от 25 до 29 юни. В дните около 12 и 14 юни има условия за слаба геомагнитна буря, но те не се очаква да предизвикат значими смущения. На 20 юни, в 17:56 часа, настъпва астрономическото лято с влизането на Слънцето в знака на Рак. От този момент започва съществено повишение на дневните температури, като над страната все по-често се настаняват топли въздушни маси с произход от умерените и тропическите ширини. Това обуславя установяване на по-устойчиво слънчево време и горещини, особено в низините и вътрешността на страната.
Народна метеорология
За месец юни народната метеорология гласи: „Каквото е времето през юни, такъв ще бъде и декември.“ Това наблюдение изразява връзката между началото на лятото и началото на зимата – ако юни е горещ и сух, зима се очаква да бъде мразовита, докато по-хладен и дъждовен юни предвещава по-мека зима.
Особено внимание народната традиция обръща на времето около Еньовден (24 юни). Според вярванията, ако овчарското куче в този ден лежи свито на кълбо, зимата ще бъде много студена. Ако пък е проснато спокойно, това е знак за предстояща мека зима.
На Петровден (29 юни) също се следи времето. Ако духа вятър, според народните вярвания, това е предвестник на снеговалеж по Коледа.
Макар да са основани на наблюдение, а не на точни измервания, народните прогнози често се оказват изненадващо точни. Те напомнят за дълбоката връзка между човека и природата – връзка, която днес често се подценява, но която е служила вярно на нашите предци в продължение на столетия.