Москва ще даде "адекватен отговор" на Румъния, след като военните аташета на руското посолство бяха обявени за нежелани

снимка: Profimedia Images / Digi24
Сградата на руското посолство в Букурещ

Москва "ще даде подходящ отговор" на декларацията от Румъния на руския военен аташе в Букурещ и неговия заместник за персони нон грата, каза руското външно министерство пред ТАСС в сряда, съобщават News.ro и Digi24.

Румънското външно ведомство обяви руския военен аташе и неговия помощник за персони нон грата "за дейности, които не отговарят на разпоредбите на Виенската конвенция за дипломатическите отношения от 1961 г.".

Решението е съобщено на временния д'афер на Руската федерация в Румъния Елена Копнина, която е била извикана в Министерството на външните работи в Букурещ.

Копнина потвърди пред кореспондента на ТАСС, че е била извикана в Министерството на външните работи и е връчила нота за обявяване на военния аташе и неговия помощник за персони нон грата. "Руската страна смята тази стъпка за неразумна и неприятелска и си запазва правото на ответни мерки", каза тя.

Румънските власти решиха да обявят военния, въздушен и военноморски аташе на Руската федерация в Букурещ Александър Чуприна, както и неговия заместник Евгени Игнатиев за персони нон грата на румънска територия, съобщават от Министерството на външните работи на Румъния. Името на Игнатиев фигурира в един от файловете, свързани с Калин Джорджеску, припомня News.ro

Най-четени