Президентът на Кипър заяви, че е решен да поднови преговорите за обединение с кипърските турци и каза, че всяка сделка трябва да се основава на резолюции на ООН, съобщава Reuters.
Организацията на обединените нации свика неофициална среща на кипърските гърци и турци, заедно със заинтересованите страни Турция, Великобритания и Гърция в Женева на 17-18 март, за да обсъдят пътя напред за излизане от задънената улица в преговорите, които бяха в застой през 2017 г.
„Нашата цел е една: да възобновим преговорите оттам, откъдето са спрели... въз основа на договорената (ООН) рамка. Не обсъждаме нищо друго“, каза президентът Никос Христодулидис пред журналисти в Никозия.
Той беше поканен да присъства на преговорите през март като лидер на кипърската гръцка общност заедно с лидера на кипърските турци Ерсин Татар, ръководител на отцепилата се кипърско-турска общност в северната част на страната, призната само от Турция.
Островът беше разделен при турска инвазия през 1974 г. след кратък вдъхновен от Гърция преврат, след години на спорадично насилие между кипърските гърци и турци почти веднага след независимостта от Великобритания през 1960 г.
Кипърските гърци се стремят към федерален съюз на две етнически зони, докато споразумение за две държави, подкрепяно от кипърските турци, би означавало признаване на отцепилия се север, отхвърлен категорично от кипърските гърци. И двете страни наскоро удвоиха позициите си.
Конфликтът отдавна е в дневния ред на ООН, която поддържа мироопазващи сили на острова от 1964 г.
Последният кръг от мирни преговори на високо ниво, който се провали в Швейцария през 2017 г., имаше за цел да създаде федерация, формулата, дефинирана в резолюциите на ООН.
Никос Христодулидис беше избран през 2023 г. с подкрепата на партии, които обикновено заемат твърда линия за решаване на разделението на Кипър, но обеща да излезе от задънената улица около мирните преговори.
Под ръководството на Татар, избран през 2000 г., позицията на кипърските турци и Турция се промени към застъпване на споразумение за две държави.