Сред тях има и магистрати, осъдени на първа инстанция на затвор
48 обвиняеми за корупция украинци, изпратени на съд, се записаха в армията и отидоха на фронта, за да избегнат съдебен процес и наказание. За това информира censor.net , позовавайки се на прессъобщение на SAPO (Антикорупционната прокуратура), предава G4media.ro.
Според Наказателно-процесуалния кодекс на Украйна съдът спира процеса, ако обвиняемият бъде мобилизиран в армията. Изслушванията продължават едва след освобождаването му от военна служба. Давността обаче не се спира да тече, което дава надежда на обвинените в корупция, че могат да избегнат наказанието, в случай че успеят да опазят живота си на фронта, обясни Катерина Бутко, лидер на сдружението "Автомайдан" в Украйна, в редакционна статия в украиноезичния вестник "Правда".
"За съжаление, привличането на обвиняеми по дела на SAPO и NABU (Националното антикорупционно бюро на Украйна) се превърна в един от актуалните и популярни начини за избягване на наказателна отговорност. В момента 48 души са доброволно мобилизирани във въоръжените сили след внасяне на обвинителни актове по делата им в съда", се казва в прессъобщението на Антикорупционната прокуратура (SAPO).
"В резултат на това съдебните процеси са спрени и давността тече, което увеличава вероятността обвиняемите да избегнат наказанието“, обясняват от прокуратурата.
Катерина Бутко даде и няколко примера за съдени за корупция магистрати.
Например Сергей Лазюк, който е бил съдия от Харковска област, беше осъден на първа инстанция на 7 години затвор за корупция през август 2022 г. Той се е присъединил към армията и сега е командир на минохвъргачна част. Затова обжалването по делото му е спряно, а давността изтича догодина.