Успешната икономическа стратегия на Европа, базирана на евтина руска енергия и напреднали немски технологии, е изоставена, но няма нова
Западната стратегия, насочена към смазване на Русия, се провали, санкциите не постигнаха целта си и Русия попречи на Украйна да се присъедини към НАТО. Никой не смее да си го признае, но ние загубихме тази война. Това каза унгарският премиер Виктор Орбан съобщава MTI. Орбан добави още, че руската икономика не се е сринала.
„Няколко европейски държави искат да предоставят допълнителна подкрепа на Украйна, за да може тя да продължи войната. Ние сме на различно мнение, според нас колкото по-дълго продължава войната, толкова повече животи ще бъдат загубени, толкова по-лоша ще бъде ситуацията на бойното поле”, каза още Орбан.
Той подчерта, че предложението на Европейската комисия за задължително изключване от руски енергийни източници поради войната просто ще убие унгарската икономика. „Представете си, че цената на енергията за домакинствата и компаниите внезапно ще се удвои. Унгарските семейства няма да могат да понесат това“, каза той, добавяйки, че затова унгарците искат мир и да бъдат освободени от политиката на икономически санкции възможно най-бързо.
„Като съседна на Украйна държава, ние разглеждаме приемането на Украйна в Европейския съюз като признание за война”, добави Орбан.
Той припомни, че ЕС никога не е приемал страна във война и с основание. Освен това, членството на Украйна би представлявало икономическа тежест, която държавите-членки няма да могат да понесат.
„Сякаш искаме да решим проблемите на следващото десетилетие с отговорите от предишното десетилетие, но старите истини вече не работят, светът се е променил и ние, европейците, не сме последвали примера им. Може и да не съм прав, но краят ще бъде такъв, че ще останем сами с войната, докато харчим всичките си пари за една непостижима победа”, заяви Орбан.
Той оцени, че успешната икономическа стратегия на Европа, базирана на евтина руска енергия и предимно напреднали немски технологии, е изоставена, но няма нова стратегия. „Намираме се насред нищото“, каза той.
„Ако ЕС иска да бъде успешен, трябва да отдава повече уважение на националните парламенти, които не са изкуствени институции, създадени с договор, а истински представителни органи, формирани чрез органично развитие, и това не бива да се забравя и в Брюксел”, допълни Орбан.