НАТО е разработил план за светкавично овладяване на руската Калининградска област

Кристофър Донахю
Генерал Кристофър Донахю.

Съюзниците от НАТО са разработили план за бързо „неутрализиране“ на руския анклав Калининградска област, заключен между полша и Литва. Съвременните оръжия ще позволят това да се случи по-бързо от всякога, заяви командващият армията на САЩ в Европа и Африка и командващ сухопътните сили на НАТО генерал Кристофър Донахю, съобщава Defense News.

Според Донахю, съюзниците от НАТО, започват да прилагат плана „Линия на сдържане на източния фланг“. Той е насочен към укрепване на наземните способности и увеличаване на взаимодействието на отбранителните индустрии на страните от алианса.

Планът е предназначен да противодейства на заплахите от Русия и да осигури глобално сдържане.

„Знаем какво трябва да развиваме и примерът, който използваме, е сдържането от земята. Наземният сектор става не по-малко важен, а напротив - все по-важен. Сега можете да унищожавате зони A2AD (зони с ограничен достъп и маневриране - бел. ред.) от земята. Сега можете да контролирате морето от земята. Наблюдаваме всичко това в Украйна“, уточни генералът.

Неутрализиране на Калининградска област

Донахю даде като пример руската Калининградска област, широка приблизително 75 километра, която е обградена от всички страни от страни от НАТО. Според него, силите на Алианса сега имат способността да „неутрализират региона в нечувани срокове и по-бързо, отколкото някога сме били в състояние да направим“.

„Вече сме планирали това и вече сме разработили всичко. Проблемът с масата и инерцията, който Русия представлява... ние сме разработили възможностите да решим този проблем“, каза той.

Планът включва и система за обмен на данни. НАТО вече е закупил такава система, каза Донахю, визирайки Maven Smart System на Palantir, платформа с изкуствен интелект, която обработва огромни количества данни и помага на военните командири да вземат бързи решения.

Генералът добави още, че НАТО иска всички системи да бъдат интегрирани, независимо дали става въпрос за противовъздушна отбрана или системи за огън на далечни разстояния.

„Искаме това да бъде единна система, с пилотирано и безпилотно управление, способна да използва боеприпаси от всяка държава“, каза той.

Освен това военните на НАТО се стремят да намалят цената на оръжията. „Като общо правило, всяко оръжие или боеприпас, който използвате срещу способностите на противника, трябва да е по-евтин от целта му“, подчерта Донахю.

Най-четени