Отбранителната индустрия и правителството подписаха меморандум за подобряване на заимодействието

Подходящ момент за модернизация и технологичен скок

Меморандум за подобряване на взаимодействието между българската отбранителна индустрия и изпълнителната власт бе подписан от министъра на отбраната Атанас Запрянов, вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев, министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов, заместник-министърът на образованието акад. Николай Витанов, председателят на БАН чл.-кор. Евелина Славчева, представители на Сдружение „Българска отбранителна индустрия – акад. Стефан Воденичаров”.

С документа участниците се договарят да работят за установяване на нов тип партньорски отношения, чрез подобряване на комуникацията и взаимодействието, скъсяване на дистанцията и постигане на по-високо ниво на синергия между науката, бизнеса и отговорните институции.

Сред основните направления за съвместна работа, посочени в Меморандума, са: стимулиране на иновациите и технологичния трансфер; активно използване на възможностите, произтичащи от членството на България в НАТО и ЕС, включително чрез насърчаване участието на българската отбранителна индустрия в международни програми и проекти с отбранителна насоченост; подкрепа на малките и средни предприятия в сектора, с акцент върху тяхната интеграция в глобалните вериги за доставки; осигуряване на благоприятна регулаторна и административна среда, която улеснява производството и търговията с отбранителни продукти и способства за разширяване на експортния потенциал на българската отбранителна индустрия в съответствие с националните и международни изисквания.

„Належащата необходимост от превъоръжаването на Европа дава ясен сигнал за навлизането в нова фаза на сътрудничеството между европейските държави в областта на отбраната.“ Това каза министърът на отбраната Атанас Запрянов по време на церемонията по подписване на меморандума. Той подчерта, че особено внимание се поставя на участието на европейската отбранителна индустрия, стимулиране на производствените възможности, увеличаването на индустриалния капацитет на Европа и намаляване фрагментацията на европейския отбранителен потенциал в кратки срокове (до 2030-2035 г.).

Министър Запрянов акцентира върху нарастващото значение на мястото на България в европейската отбрана като гранична държава от Източния фланг и оползотворяването в максимална степен на новите възможности и мерки, заложени в Бялата книга за европейската отбранителна готовност 2030 и наличните европейски механизми и инструменти в областта на отбраната.

"В този контекст, основният фокус на Министерство на отбраната е поставен върху възможностите за ускоряване на превъоръжаването и модернизацията на Българската армия и изпълнението на националните планове за изграждане на необходимите отбранителни способности", каза министър Запрянов. Той подчерта подкрепата за пълноценното включване на българската отбранителна индустрия в процеса по превъоръжаването на Европа. „Считаме, че сега е подходящият момент за модернизация и очертаване на насоките за специализация и развитие капацитета и технологичен скок на българската отбранителна индустрия“, добави министър Запрянов.

„Индустриализацията на въоръжените сили може да се превърне в новия ускорител на българската икономика. Имаме уникален шанс и не бива да го пропускаме. Трябва да събудим потенциала, който имаме в сектора и да стимулираме все повече млади хора да учат за инженери“, заяви вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев.

„Правим още една важна крачка към стратегическо партньорство между държавата и отбранителната индустрия“, заяви министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов. Той подчерта, че Министерството на икономиката и индустрията ще продължи да работи за разширяване на достъпа на българските предприятия до европейски и национални инструменти за финансиране, за насърчаване на технологичния трансфер, иновациите и повишаването на производствения капацитет.

„Ще насърчаваме създаването на стабилни публично-частни партньорства, защото сме убедени, че устойчивото развитие на отбранителния сектор може да се постигне единствено чрез обединените усилия на държавата, индустрията и научната общност“, каза още министър Петър Дилов.

Най-четени