Днес,18 август, в следобедните часове ще бъде официално открит фестивалът на фолклорната носия в Жеравна.
Той ще продължи 3 дни, до 20 август (неделя) включително.
Официалното начало ще даде създателят на фестивала Христо Димитров, който казва, че мисията е да се популяризира и съхрани българският фолклор.
Задължително условие за всички посетители по време на фестивала е те да бъдат облечени с фолклорни носии/дрехи, като няма да бъдат допускани хора с дънки и блуза с шевица, например.
Организаторите обявиха, че по време на фестивала ще има и конкурс за най-добри старинни пафти.
"Конкурс с награден фонд, осигурен от известния родолюбец и дарител проф. д-р Иван Гаврилов, предстои в събота, 19 август, от 13.30 до 14.15 часа. Тогава на малката сцена ще дефилират притежателки на едни от най-знаковите допълнения към женското празнично облекло – пафтите. Всички участнички трябва да демонстрират пафтите като част от носиите, с които са облечени. Петчленно жури, председателствано от проф. д-р Гаврилов, ще присъди парични награди за I, II и III място, съответно 300 лв., 200 лв. и 100 лв. и две поощрителни по 50 лв. Записване за участие до 13 часа в събота на място при самото жури", това съобщиха от организацията на фестивала.
В съботния ден (на 19 август) от 17 до 17:30 часа, на малка сцена, предстои Конкурс за бебешко народно облекло с награден фонд. Малчуганите ще се състезават в три категории: от 0 до 18 месеца, от 18 до 36 месеца и от 3 до 6 годинки. Специална награда е подготвена и за най-малкия участник на фестивала. Необходимо е родителите да представят фотокопие от Удостоверението за раждане. Предварителното записване ще става до 16 часа същия ден на служебния вход. За първите деца, дошли на фестивала тази година също са предвидени специални подаръци, издават организаторите.
Певицата Невена Цонева също ще бъде гост на фестивала вечерта между 18 и 19 през нощта. Тя обеща, че ще изпълни "Хубава си, моя горо" и още патриотични песни.
На голямата поляна в село Жеравна, в рамките на фестивала, освен танци, нестинарство и различни кътчета със занаяти, ще има и вкусни гозби.
Цената на едно кюфте и кебапче (70 гр.) ще бъде по 2 лв. Бирата ще се продава за 4 лв., а домашната питка ще е по 2,50 лв.
В дните на фестивала участниците от риалити формата "Фермата" - Яни и Димитър Господинов - Гуспа, също ще присъстват там с различни игри.