Приложение за смартфон открива ранен Алцхаймер
Прочетете по очите - в тази мистична фраза всъщност няма загадка. Някои заболявания предизвикват външни промени в нашите зрителни органи. Достатъчно е да ги погледнем отблизо.
С напредването на технологиите очите стават все по-полезни като средство за диагностициране на различни заболявания и състояния. Тъй като са прозрачни, те изискват много по-малко инвазивни методи на изследване, отколкото други части на тялото.
Американски учени дори са разработили приложение за смартфон, което може да открие ранни признаци на болестта на Алцхаймер и други неврологични заболявания. Приложението използва близката инфрачервена камера на телефона, за да проследи промените в размера на зеницата. След това тези измервания се използват за оценка на когнитивното състояние.
Дори и без технология можете да откриете редица здравословни проблеми, само като погледнете очите си и откриете някои от предупредителните знаци.
Подути или потрепващи клепачи
Ечемикът минава с топъл компрес.
Често срещано състояние е ечемик или халазион, който се появява като червена подутина на горния и по-рядко на долния клепач и се причинява от запушване на мастната жлеза. Ечемицикът обикновено изчезва сам или с помощта на топли компреси. Ако продължава, трябва да се премахне от лекар.
Неволното потрепване на клепачите (очна миокимия, “играещо” око) може да бъде дразнещо, дори смущаващо и често се чувства по-зле, отколкото изглежда. В повечето случаи е напълно безвредно и може да се дължи на стрес, хранителен дисбаланс или консумация на твърде много кофеин.
Необичаен размер на зеницата
Зеницата реагира незабавно на светлината, като става по-малка при ярко осветление и по-голяма при слабо. Бавен или забавен отговор на промените в размера на зеницата може да означава няколко медицински състояния, които включват сериозни проблеми като болест на Алцхаймер, както и ефекти от лекарства и употреба на наркотици.
Пръстен около роговицата
Бял, сив или син непрозрачен пръстен, разположен по ръба на роговицата, се появява при по-възрастни пациенти и е доста често срещана промяна, свързана с възрастта, наречена arcus senilis. Образува се в резултат на холестеролови отлагания.
Повече от две трети от мъжете и жените в осмото десетилетие на живота си имат аркус сенилис. Появата му при хора под 40 години изисква незабавни кръвни изследвания, за да се оцени възможността за липидни нарушения в организма. Освен това се смята, че ясна дъга показва сърдечно-съдови заболявания. Учените я свързват и с калциева атеросклероза.
Червени или жълти склери
Промяната в цвета на бялото на очите винаги показва, че нещо не е наред. Червени, кръвясали очи могат да се дължат на пиене на твърде много алкохол. Причината може да бъде дразнене или инфекция, които в повечето случаи изчезват в рамките на няколко дни. Ако оцветяването е постоянно, това може да означава по-сериозна инфекция, възпаление или реакция към контактни лещи или разтвори за тях. В екстремни случаи червените очи показват глаукома - опасно заболяване, което може да доведе до слепота.
Когато склерите пожълтеят, това е признак за жълтеница и чернодробно заболяване. Основните причини включват възпаление на черния дроб (хепатит), генетични или автоимунни заболявания и определени лекарства, вируси или тумори.
Червено петно
Кървавочервено петно върху бялото на окото (субконюнктивален кръвоизлив) може да изглежда страшно. Това се случва, когато малък кръвоносен съд точно под чистата повърхност на окото (конюнктивата) се разкъса. В много отношения то е подобно на натъртване по кожата. Конюнктивата не може бързо да абсорбира кръвта и тя се задържа. Винаги е резултат от разкъсване на малък локализиран кръвоносен съд. То може да е признак на високо кръвно налягане, диабет и нарушения на кръвосъсирването.
Изпъкнали очи
Хората могат да имат изпъкнали очи по рождение, но когато очите им са изглеждали нормално, а започнат да изпъкват, най-очевидната причина е проблем с щитовидната жлеза. Изпъкнало око може да бъде причинено още от нараняване, инфекция, по-рядко от тумор зад окото.
Мастна бучка
Жълтеникавата мастна бучка, която може да се появи на бялото на окото, е пингуекула, малко натрупване на мазнини и протеини, което лесно се лекува с капки за очи или се отстранява с проста операция.
Птеригиумът, който представлява конусовиден израстък над бялото на окото, не представлява заплаха за зрението, докато не започне да расте над роговицата. За щастие, това става много бавно. Подобно на пингуекула той може лесно да бъде премахнат. Наистина трябва да се отстрани много преди да достигне роговицата. Ако се позволи на птеригиума да продължи да расте, той ще образува непрозрачен “филм” върху роговицата, който ще пречи на зрението. Една от основните причини за двата вида мастни образувания е хроничното излагане на ултравиолетова радиация от слънцето.