Пет месеца преди въвеждането на еврото, незрящите у нас нямат яснота как ще разпознават новите евробанкноти. Социалното министерство и организацията на слепите обсъждат вариант.
Около 9 000 са незрящите у нас и затова Васил Долапчиев от Съюза на слепите в България казва, че се готвят обучения, ще има и информация:
"Ще публикуваме материали в нашия печатен орган списание "Зари". Със сигурност с локалните ни структурите ще направим необходимото обучение".
Със социалното министерство вече се водят разговори дали да не се направи и нова т.нар. матрица за евромонетите и банкнотите, с каквато разполагат сега за левовете:
"Разговаряме с министерството да ни осигури 3D принтер, за да можем да ги произвеждаме".
Това вероятно ще се случи от есента, казва Васил Долапчиев.
Хората с увредено зрение в ЕС са повече от 30 милиона души. Затова в дизайна на банкнотите ЕЦБ залага на по-ярки цветове, по-големи числа, релефен печат и релефни линии за по-лесно разпознаване на еврото. Преди години дори изпратили фиктивни евробанкноти в организации на слепите с цел обучение.
Незрящият Добри, който към момента не е запознат с особеностите на еврото казва:
"Трябваше от началото на годината да има разяснителна кампания, тя закъснява. Все си мисля, че 6 месечния период, поне за мен, е твърде малко.
А до идването на еврото Васил Долапчиев от Съюза на слепите в България съветва:
"Когато боравят с пари, повторно да проверят какво им връщат или те самите какво дават. Да ползват помощта на близък зрящ човек".