Пет причини постоянно да ви се пие вода

Пет причини постоянно да ви се пие вода

Полидипсията се контролира от мозъка

Осигурява оцеляването на нашите предци на сушата

Жаждата е вродено чувство, което човек изпитва през целия си живот. Това е жизненоважен сигнал за телата ни, който ни подтиква да попълним резервите си от вода. Тя е механизъм, развит в процеса на еволюцията, който осигурява оцеляването на нашите предци на сушата.

Регулирането на жаждата се извършва в мозъка, главно в областта, наречена хипоталамус, която е отговорна и за други аспекти на поддържането на постоянна вътрешна среда на тялото (хомеостаза). Когато балансът на течностите в тялото е нарушен, специални нервни клетки в хипоталамуса започват да реагират на промените в концентрацията на определени вещества в кръвта (осмолалитет) и изпращат сигнали до кората на главния мозък, създавайки усещане за жажда. Успоредно с това се предизвиква цяла каскада от други реакции, например сухота в устата.

На емоционално-психологическо ниво, когато нуждата на тялото от вода се увеличи, жаждата може да се прояви като мощен мотивиращ стимул, предизвикващ набор от емоции като тревожност, раздразнителност, желание за разхлаждане и търсене на източници на вода. Психологическото въздействие на жаждата може да бъде особено изразено в ситуации, в които достъпът до вода е ограничен.

Не само липсата на вода води до жажда, но и прекомерно изпотяване, повишено отделяне на урина, различни лекарства, определени медицински състояния, висок прием на сол и дори хормонален дисбаланс.

Порочен кръг

Полидипсия е медицинският термин за прекомерна жажда и желание за пиене на необичайно големи количества течности. Това е само един симптом, а не конкретно цяло заболяване. Полидипсията често е придружена от полиурия, тоест често (и обикновено обилно) уриниране. Комбинацията от тези симптоми почти винаги показва дисбаланс на водата в тялото. Интересното е, че пиенето на много вода причинява повишено уриниране, което от своя страна може да увеличи жаждата: образува се порочен кръг, който от своя страна може да доведе до други проблеми, например загуба на електролити, мускулна контракция, невронна активност, сърдечен ритъм.

Може да показва заболяване

Безвкусен диабет (дефицит на аргинин вазопресин): Това заболяване се характеризира с неспособността на тялото да регулира правилно водния баланс поради недостатъчно производство или клетъчно приемане на хормона вазопресин. При това състояние се появява силна жажда и много обилно уриниране.

Психогенна жажда: Това е състояние, при което човек пие прекомерни количества течност под въздействието на психологически фактори като натрапчиво поведение или психични разстройства.

Индуцирана от лекарства полидипсия: Някои лекарства като диуретици или антидепресанти могат да увеличат жаждата. Това включва и повишена жажда при приема на сибутрамин, доста популярно средство за отслабване. Някои лекарства също повишават жаждата, тъй като те влияят върху концентрацията на норепинефрин в мозъка.

Първична полидипсия: Това е прекомерна жажда без ясно видима основна причина. По правило може да бъде свързана с нарушения в механизмите за регулиране на жаждата в организма, когато е засегната мозъчната структура, отговорна за това чувство. Това се случва например при инсулт, мозъчен тумор или възпаление на мозъка (енцефалит).

Жажда с ксеростомия: Ксеростомията или по-просто сухота в устата е състояние, характеризиращо се с намалено или недостатъчно производство на слюнка. Много често пациентите може да искат да пият повече поради това състояние. Подобно на жаждата, ксеростомията е сложно явление, което може да бъде повлияно от различни фактори. Най-често се причинява от прием на лекарства, възпалителни заболявания на съединителната тъкан, болест на Паркинсон, ХИВ инфекция, увреждане на нервите на шията и устната кухина и лъчелечение.

Обикновено лечението на полидипсия включва справяне с основната причина за явлението, било то лечение на диабет, смяна на лекарства или елиминиране на психологически фактори.

Най-четени