Отношението към българската общност е основополагащо за отличните двустранни отношения, подчерта Росен Желязков
България е до нас по време на присъединяването ни към ЕС и благодаря за устойчивата помощ. Това каза пред журналисти министър-председателят на Молдова Дорин Речан след среща с българския си колега Росен Желязков. Желязков е на официално посещение в Молдова днес и утре.
"Днес се срещаме с приятелска страна – България, когато Молдова се намира във важна трансформация и модернизация, искаме да осъществяваме външна политика с конкретни проекти, достигащи до цялата ни страна. Заедно създаваме проекти за образование, култура и инфраструктура, енергетика, развитие на общностите", добави той, цитиран от БТА. "Това са инвестиции, които се виждат и са важни за хората", каза още Речан и посочи, че училищата в Тараклия са получили модерно оборудване, детските градини са ремонтирани, а преподавателите преподават на майчиния език на учениците.
"Днес ще обсъдим нови възможности за развитие на българската общност", допълни той. "Недалеч оттам беше атакуван район, което ни напомня колко е уязвима позицията ни, войната се насочва към цивилни цели, където живеят етнически българи, гагаузи и други общности, и ние се стараем да ги защитим", допълни Речан. Заедно с премиера Желязков ще отидем при тях, каза още премиерът Речан.
"Сега Русия се старае да повлияе на това, което се случва в страната", допълни той. "Със сигурност имаме проблеми и Русия се възползва от проблемите ни против нас, без никакво уважение към молдовците и българите, към нашите традиции и без уважение към правото ни да живеем както бихме искали. Като министър-председател настоявам във всяко село и град да имаме центрове за спорт, културни центрове, образователни програми и стипендии за младежите от българската общност", каза още той.
"Този начин на управление работи за всички граждани, независимо от езика, който говорят или мястото, където живеят. Повече от 200 г. българската общност е част от обществото ни, Молдова се превръща в дом на хиляди български семейства, заедно работим, заедно преодоляваме затрудненията и сега отново заедно изграждаме нашето европейско бъдеще, допълни Речан.
По думите му бъдещето на Молдова включва и бъдещето на българите от Тараклия, което е и европейско бъдеще, в което всяка общност има шанс да живее достойно и свободно, където многообразието се уважава и се цени.
Речан посочи конкретен пример с университета в Тараклия, който се превръща във филиал на университета „Ангел Кънев“ в Русе. В него ще се преподават специалности на български, на румънски и на английски език, ще се дават европейски дипломи и стипендии. Това е крачка към качественото образование, свързано с Европа. Същевременно трябва да се уверим, че ресурсите за образование са адаптирани към нуждите на общностите и благодарим на България за дарението на хиляда учебника по българска литература – това е жест, с който се подкрепя запазването на идентичността на българите тук, каза още той.
Сътрудничим си в областта на енергетиката, което е критична област, особено в контекста на войната Русия – Украйна, добави Речан. По думите му енергийната сигурност е важна за сигурността на Молдова. Важно е да подчертаем договора между „Енергоком“ и „Булгартрансгаз“, за да може да се диверсифицират източниците и нашата енергийна независимост, отбеляза Речан.
Молдовският министър-председател благодари за инвестициите и за партньорството с България. Имаме общ път към Европа, която да е по-близо до всеки от нас, каза още той.
"Отношението към българската общност е основополагащо за отличните двустранни отношения между България и Молдова, както и споделените европейски ценности". Това заяви министър-председателят Росен Желязков на съвместния брифинг в Кишинев с премиера на Молдова Дорин Речан.
Желязков приветства забележителния успех на Молдова по пътя й за присъединяване към Европейския съюз и направените реформи. „България ще споделя своя опит по отношение на присъединяването към ЕС - не само от позицията на горещ поддръжник, но и от позицията на страна, която е научила много уроци през този сложен процес“, изтъкна министър-председателят.
„Сътрудничеството ни в областта на енергетиката и изграждането на Вертикалния газов коридор ще даде структурна гаранция както за източниците, така и за пътя за доставка на природен газ, което ще намали зависимостта на Молдова, но и на Европейския съюз като цяло от доставките на руски газ“, добави Желязков.
Министър-председателят отбеляза, че България и Молдова споделят едни и същи опасения във връзка с агресивната война на Русия срещу Украйна и хибридните заплахи, срещу които следва да се противодейства.