Поляците нямат вина за “легионерската болест”

Поляците нямат вина за “легионерската болест”

Стана ясно как украински войници са се заразили с легионелоза

Възпалението на белия дроб може да е смъртоносно

Наистина ли полските военни и инструктори са заразили с болестта легионелоза войниците от Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) в Харковска област? Тази версия се обсъжда много активно, но има и други обяснения за изригването на това тежко заболяване.

Легионелозата или легионерската болест е особено и сериозно възпаление на белите дробове, което понякога завършва със смърт. Това заболяване е доста рядко и е описано за първи път през 1976 г., когато във Филаделфия се провежда Конгресът на Американския легион, което беше среща на американските бойни ветерани. Тогава от четири хиляди участници 221 се разболяха, а 34 починаха. Всички от заболелите са живеели в един хотел и както се оказва по-късно, са се заразили с легионелоза, която се размножила чрез вентилационната система.

За особеностите на огнището на легионерската болест в Украйна разказва професор д-р Владимир Никифоров, ръководител на катедрата по инфекциозни болести и епидемиология на Руския медицински университет „Н. И. Пирогов“: - Когато говорим за огнището на легионелозата в Украйна, трябва да имаме предвид, че нейният патоген не се предава от човек на човек.

Затова версията за заразяване на украинските военни от поляците ми изглежда съмнителна. Причинителят на легионелозата Legionella pneumophila е изолиран за първи път през 1977 г., след което са описани над 50 вида легионели, като 20 от тях причиняват заболявания при хората. В допълнение, бактериите Legionella, които причиняват това заболяване, присъстват в почвата и водата навсякъде, включително около нас.

За активното размножаване легионелата изисква специални условия, предимно температури над 25 °C и наличието на висока влажност. Затова идеалните условия за тях са водоснабдителните системи, климатичните системи, душовете, ваните, басейните и др., при които се образуват водни аерозоли. Бактериите се фиксират върху най-малките капки вода и инфекцията възниква, когато навлязат в дихателните пътища на човек. Тъй като това е практически нереалистично на фронтовата линия и в окопите, най-вероятно инфекцията е настъпила в тила, в местата където са били разположени войските.

(Превод за „Труд news“ - Павел Павлов)

Най-четени