Обществеността внимателно следи дейността u, макар че тя, официално, не участва в ръководството на страната
Елинор Рузвелт е смятана за една от най-великите жени на XX век
Те неизменно се появяват на важни международни събития, летят до форуми, срещат се с чуждестранни лидери и приемат делегации, но нямат официална длъжност или длъжностна характеристика. Но това да сте първа дама на държавата, не означава да изпълнявате само декоративна роля в костюм на местен бранд. Изследователите определят четири роли, в които съпругите на световните лидери могат да се изявяват като първите дами.
В нито една държава по света съпругите на държавните глави официално не заемат длъжността на първа дама. Те нямат длъжностни характеристики, професионални задължения, заплати, отпуски и болнични. Но пък си имат своите роли. Вярно е, че те не са регламентирани, но първата дама може да организира приема за гостите на президента и да оформи интериора на резиденцията, може да се бори за правата на малцинствата от всякакъв вид.
Обикновено обществеността внимателно следи дейността на първите дами, макар че те, официално, не участват в ръководството на страната. Доскоро тяхната роля не беше проучена. Едва през 2017 г. изследователите Натали Гонела-Платц и Катрин Фритц, в рамките на проекта „Женска инициатива“ на института Джордж Буш, публикуват своето мащабно проучване, за което те са разговаряли с единадесет първи дами от различни страни, бивши и настоящи, и са проучили биографиите на други четиринадесет. Задачата на учените е била да разберат какви функции са изпълнявали съпругите на президентите и в резултат на това те са определили няколко роли, в които могат да се изявяват. Но в началото на своя материал, изследователите цитират съпругата на 43-тия американски президент Джордж Буш. „Ролята на първата дама може да бъде всичко и тя ще бъде това, което иска“, казва Лора Буш.
Натали Гонела-Платц и Катрин Фритц обаче намериха определена система и идентифицираха четири типа на ролите на първите дами.
Домакиня
В исторически план съпругите на американските президенти са се занимавали с оформлението на резиденцията, в организирането на приеми и са придружавали своите съпрузи по време на техните визити. Тази традиция е установена от съпругата на Джордж Вашингтон, Марта, която е първата от първите дами на САЩ в историята. Всяка седмица тя е организирала банкети за членове на Конгреса, представители на местните структури или чуждестранни гости и всеки петък те са се събирали в президентската резиденция на вечеря.
Макар че, някои критикуват тази практика, смятайки, че тя копира традициите на британската монархия, самата Марта Вашингтон е била убедена, че подобни вечери са добри за демокрацията, тъй като гостите могат свободно да обменят мнения и да обсъждат важни теми.
През XX век тази роля се изпълнява особено успешно от Жаклин Кенеди - изискана, елегантна, образована, тя се превръща в една от стилните икони на миналия век.
Член на отбора
През XX век жените започват да придобиват ново положение в обществото и това се отразява и на ролята, която съпругите на държавниците завоюват за себе си. Във Великобритания например, съпругата на Уинстън Чърчил - Клементин, е най-близкият му съветник. От тяхната сватба през 1908 г. тя активно участва в кариерата на Чърчил, помага му при писането на речи, организира срещите и помага във вземането на решения в трудни ситуации.
Клементин Чърчил активно се бори за жените да работят наравно с мъжете. По време на Втората световна война по време на бомбардировките над Лондон, тя стои на покривите на сградите, ръководи противопожарни отряди, а в офиса дава съвети на своя съпруг с кого да влезе в коалиция.
Социален работник
Съпругата на президента на САЩ Франклин Делано Рузвелт, Елинор се смята за една от най-великите жени на XX век, а нейната дейност като първа дама вдъхновява повече от едно поколение феминистки. Както по време на президенството на своя съпруг, така и след неговата смърт през 1945 г. Елинор Рузвелт активно се опитва да подобри живота на онези, които се нуждаят от най-голяма помощ - жените, чернокожите, децата - и дава истински пример на много от онези, които идват след нея в Белия дом като първата дама.
Но не само наследниците на Елинор Рузвелт в Белия дом трябва да изберат кого да защитават. Сега всяка уважаваща себе си първа дама на държавата избира свой социален проект, с който да се занимава.
Благодарение на примера на Елинор Рузвелт, Мишел Обама се бори с детското затлъстяване, Мелания Тръмп се бори с кибертормоза, Елена Зеленская се опитва да уреди храната в украинските училища, а Бриджит Макрон преподава на хора, които не са имали възможност да получат своята училищна диплома.
Борец за права
Можете да се борите за благополучието на уязвимите. И можете да направите задачата си по-глобална и да се заемете със защитата на правата на човека, както направи Лора Буш, и тя включи правителствените организации и бизнеса в решаването на проблемите на нуждаещите се. Съпругата на Джордж У. Буш - младши се застъпи за зачитане на правата на жените и момичетата в Афганистан и се бореше много активно за демокрацията в Бирма. Тя се срещаше с бежанци от тази страна в Югоизточна Азия и призова генералния секретар на ООН Бан Ки Мун да защити будистките монаси от Бирма от бирманските войници.
(Превод за „Труд“ - Павел Павлов)