През последните години руският президент Владимир Путин лично похвали главния боен танк (ГБТ) Т-90М „Прорив-3“, определяйки го като най-добрата бронирана машина на въоръжение днес. Неотдавна една партида беше доставена на руската армия и в навечерието на планираните тържества по случай Деня на победата служител на Ростех предложи още повече хиперболи за Т-90 и другите руски MBT, пише The National Interest.
„Руските машини Т-90М, Т-72 В3 М и Т-80 БВМ най-добре отговарят на съвременните бойни условия. Те могат да се считат за най-добрите серийно произвеждани танкове в света по отношение на съвкупните им характеристики. Това е резултат от добре координираната работа на големия персонал на предприятията на „Ростех“: разработчици и конструктори, инженери и технолози, работници от промишлените предприятия и ремонтните групи“, заяви Владимир Артяков, първи заместник-изпълнителен директор на руския военнопромишлен конгломерат, в изявление за ТАСС във вторник.
Ръководителят на „Ростех“ заяви, че компанията използва „гъвкава система за производство на бронирана техника“, но предложи само няколко подробности.
„Тя позволи да се увеличи многократно производството на сложни превозни средства, от една страна, и да се осигурят бързи промени в оборудването, ако това се налага от реалните условия, от друга страна“, добави Артяков.
Москва се сблъска с дълбоки санкции, които се отразиха на способността ѝ да се снабдява с ключови компоненти за своите военни платформи, включително танкове. Това може да обясни защо в докладите на „Ростех“ се говори за „партиди“, а не за по-конкретни цифри. Като се запазва тази неяснота, може да се прочете, че става въпрос за десетки или стотици нови танкове, докато в действителност всяка партида може да е само няколко танка.
Според доклад на базирания в Лондон Международен институт за стратегически изследвания (IISS) от юни миналата година броят на произведените Т-90 се е увеличил.
Най-добрите оценки бяха, че производството може да надхвърли деветдесет през тази година, но рязкото увеличаване на производството може да увеличи тези цифри до 200 годишно.
Съвременните танкове са сложни машини и производството им отнема време. Малко вероятно е Русия да може да достигне производството на прочутия Т-34 с повече от 84 000 броя, произведени за шест години, и със сигурност никога няма да може да достигне над 100 000 танка от серията Т-54/55, произведени в разгара на Студената война.
Вярно е също така, че Западът, включително САЩ, разполага с много по-малко MBT на въоръжение, отколкото по време на Втората световна война или Студената война. Путин и Артяков също не са единствените, които възхваляват възможностите на съвременните танкове. Общоприетото мнение е, че тези модерни машини са по-ефективни от предишните модели, но продължаващият конфликт в Украйна показа, че възможностите за унищожаване на танкове също са по-добри от всякога.
Т-90М се отличава с често срещан недостатък, който се среща в МБТ от късната епоха на СССР и ранната епоха на Руската федерация - а именно, той е оборудван с автомат, който може да побере повече от двадесет и два снаряда и заряда, като в корпуса има още двадесет и един патрона. Това позволява на танка да поддържа висока скорост на стрелба до седем или осем изстрела в минута и изисква само тричленен екипаж.
И все пак, ако противотанкова ракета попадне в пръстена на кулата, тя може да задейства намиращите се вътре снаряди, създавайки смъртоносна верижна реакция. Резултатът е ефектът „джак в кутията“, при който кулата се откъсва от шасито.
Тъй като не са направени промени в конструкцията за отстраняване на дефекта, като например премахване на автомат за зареждане, екипажите на терен са измислили ad hoc решения, включително клетки за преодоляване и брони за костенурки.
Питър Сучиу е публикувал над 3200 материала в повече от четири дузини списания и уебсайтове през тридесетгодишната си журналистическа кариера.