Русия предприема мащабно разширяване на завод в отдалечен Сибир, за да увеличи производството на мощно взривно вещество, използвано в артилерийски снаряди и други боеприпаси във войната в Украйна, установи проучване на Reuters на публично достъпни държавни документи и сателитни снимки.
Способността на Москва да събира повече снаряди от Украйна играе важна роля за успехите на Русия на бойното поле по време на конфликта, който се води предимно с големи оръжия и безпилотни самолети. Според САЩ и Украйна обаче Москва е трябвало да внася огромни количества снаряди от Северна Корея, а собствените ѝ запаси от боеприпаси намаляват.
Допълнителните експлозиви, очаквани от проекта, за който досега не е съобщавано, биха могли да помогнат за значителното увеличаване на огневата мощ на Москва в момент, когато Украйна и западните ѝ съюзници увеличават производството на боеприпаси, необходими за осуетяване на руския напредък, заявиха трима анализатори в областта на отбраната. Новината за съществуването му идва в момент, когато Русия обстрелва Украйна с артилерийски, ракетни и безпилотни удари и когато президентът на САЩ Доналд Тръмп настоява за споразумение за прекратяване на войната, започнала с пълномащабното нахлуване на Москва през февруари 2022 г.
Документите показват, че новата производствена линия се изгражда в завод, собственост на държавната отбранителна компания Я. М. Свердловски завод, основен руски производител на военни взривни вещества.
Откритите от Ройтерс доказателства сочат категорично към съоръжение, което да започне да произвежда RDX - силно взривно вещество, което в момента не се произвежда в завода на Свердловския завод - Бийски оловен завод (БОЗ), установи Ройтерс. Въпреки това повечето от експертите, до които се е допитала информационната агенция, не изключват възможността това да е за производство на HMX - друго силно взривно вещество със сходна молекулярна структура. Силните експлозиви са такива, които се взривяват бързо и са предназначени за максимално разрушаване.
Заводът на BOZ се намира близо до сибирския град Бийск, на около 3000 км източно от Москва. Това го поставя извън обсега на повечето украински безпилотни самолети, които са насочени срещу руската оръжейна промишленост.
Очаква се новото съоръжение да произвежда 6000 метрични тона силно експлозивни материали годишно и беше планирано да бъде завършено тази година, според проект на договор за проектиране, който беше публикуван на уебсайта за държавни поръчки през 2023 г. и по-късно свален.
Това е „огромно количество“ и „би било от голяма полза за руските отбранителни способности“, заяви Томас Клапоетке, експерт по взривни вещества в университета „Лудвиг Максимилианс“ в Мюнхен, запитан за констатациите на Ройтерс.
Според изчисленията на Ройтерс, базирани на научна литература и потвърдени от друг експерт по взривни вещества, производственият капацитет би бил достатъчен например за запълване на бойните глави на 1,28 милиона руски артилерийски снаряди ОФ-29 - обикновен снаряд с далечен обсег на действие с диаметър 152 mm.
През 2024 г. Русия е произвела около 2 млн. артилерийски снаряда с калибър 122 мм и 152 мм, съобщи за Ройтерс дирекцията на военното разузнаване на Украйна, известна като ГУР. Тя също така е внесла около 2,7 млн. от Северна Корея, заяви ГУР.
Въпреки това севернокорейските снаряди в повечето случаи са били с лошо качество, заяви Джак Уотлинг, старши научен сътрудник в Кралския институт на обединените служби (RUSI), британски мозъчен тръст в областта на сигурността.
Плановете са изложени в десетки документи, публикувани от Главна дирекция „Специално строителство“ на министерството на уебсайта за държавни поръчки между февруари 2023 г. и септември 2024 г., както и от кметството на Бийск на неговия уебсайт преди планираното за октомври 2024 г. изслушване за въздействието върху околната среда.
През 2021 г. Федералната служба за надзор на природните ресурси на Русия заключи, че този проект не отговаря на екологичните стандарти, без да дава подробности. Но някои от строежите, описани в проекта от 2020 г., са възпроизведени в настоящите планове, включително сгради за производство на уротропин и съхранение на азотна киселина.
Заводът „Свердлов“ е единственият значим производител на RDX и HMX в Русия, според служител на украинското разузнаване и Съвета на Европейския съюз, който наложи санкции на компанията през 2023 г. за доставка на експлозиви за руските въоръжени сили по време на конфликта в Украйна.
От 2019 г. тя произвежда двата вида експлозиви в централата си в Дзержинск, на около 360 км източно от Москва, според изявление от същата година на Казанския национален изследователски технологичен университет, който е помогнал за разработването на използвания там производствен процес.