Преди около петилетка в България беше заснет непретенциозния като история и очаквания филм “Бодигард на убиеца”, с участието на Райън Рейнолдс и Самюъл Джаксън. За кратко към тях се присъедини и екранната съпруга на Сам - Салма Хайек. Заради брилянтното изпълнение на актьорите и забавния екшън стил, филмът пожъна огромен успех.
Заснета за скромните холивудски $30 млн., лентата донесе на продуцентите само от боксофис близо $180 млн. Веднага започнаха снимките на продължението - “Бодигард на убийцата”. Тук Салма Хайек излиза на преден план и филмът става още по-забавен. Рейнолдс и Джаксън се опитват да спасят живота є, а около това се забърква световна катастрофа... или поне целта е да се избегне. Добавете към това трио Антонио Бандерас и Морган Фрийман и няма как да не пожелаете да гледате този филм. Разбира се нашият любимец и тук е Самюъл Джаксън.
Самюъл Лерой Джаксън е роден във Вашингтон, окръг Колумбия на 21 декември 1948 г. Той е единственото дете на Елизабет Хариет (родена Монтгомъри) и Рой Хенри Джаксън. Израства в Чатануга, Тенеси. Баща му живее далеч от семейството - в Канзас Сити, Мисури, а по-късно умира от алкохолизъм. Джаксън го срещна само два пъти през живота си.
Джаксън първоначално следва морска биология в колеж “Морхаус”, преди да премине към архитектура. По-късно той се спира на драматургията, след като учи клас по публична реч и прохожда на сцената. В началото играе епизодични роли в телевизионни филми, но постепенно се налага като един от най-разпознаваемите актьори на последните три десетилетия.
Днес, на 72 години той е по-продуктивен от всякога и постоянно е по снимачните площадки на високопрофилни продукции. За 40 години в играта той има над 170 роли и не показва признаци на забавяне.
Джаксън е световно разпознаваем изпълнител и има репутацията на един от най-готините представители на елитната холивудска фауна. Наричат го Мистър Печен и “най-интересния кучи син под слънцето”. Той се превърна в попкултурна икона с ролите си в постмодерните шедьоври на Куентин Тарантино и с изключително пленителния начин, по който произнася наситения с нецензурни думи диалог. С Тарантино той записа името си в голямата книга на американското кино със златни букви. Двамата направиха заедно “Криминале”, “Джаки Браун”, “Джанго без окови” и “Омразната осморка”. Куентин толкова обича да работи с Джаксън, че му даде малки роли в “Убий Бил” и “Гадни копилета”.
Извън работата си с лошото момче на Холивуд Джаксън разгръща солидна професионална визитка. Той фокусира погледите на публиката и критиците върху себе си с брилянтното си превъплъщение в образа на окаян крек наркоман на име Гейтър в урбанистичната драма на Спайк Лий Jungle Fever. Преди това е имал малка роля в грандиозния гангстерски opus magnum на Скорсезе “Добри момчета”, а после се врязва в съзнанията на масовата публика като вечно пушещия д-р Арнолд от мегахита на Стивън Спилбърг “Джурасик Парк”.
Джаксън се заявява като могъщ изпълнител с огромен диапазон още с “Шафт”, “Неуязвимият”, “Време да убиваш”, “Сънсет Лимитед” и много други. В комерсиално отношение той се валидира като звездата, участвала в най-много касови филми с джедайското си изпълнение като Мейс Уинду в “Междузвездни войни” от епизод I до епизод III и като Ник Фюри в комиксовата поредица “Отмъстителите” и свързани заглавия като “Железният човек” и “Капитан Америка”.
В лично отношение Джаксън е отличен пример за адамантиев характер. В своята младост той е пристрастен към алкохола и колекция от разнообразни субстанции и е на брутален режим от пиене и друсане. Но успява да се вземе в ръце, да се пребори с порока и да се превърне в един от най-успешните актьори на нашето време.
Получи се химия между нас
Това, което се случи на снимачната площадка, е нещо рядко в киното. Честно, аз съм щастлив от химията, която се получи между мен и Сам в този филм (“Бодигард на убиеца”, б. р.). Искам да кажа, вие знаете кой е героят на Сам в рамките на две минути и знаете кой е моят герой в рамките на две минути..., така че просто ги съберете и химията е там. Очевидно тази магия се усеща и не екрана, щом вече снимаме и продължението.
Райън Рейнолдс, актьор
Трябваше толкова много да псувам
Боже, в този филм трябваше толкова много да ругая, че трябваше да репетирам, за да съм сигурна, че няма да се издъня пред Сам. Забавно е, но в началото беше много смущаващо. Бях като Робърт Де Ниро в “Шофьор на такси” пред огледалото, повтаряйки стотици пъти тия неща с “майка ти”. Всичко трябваше да е достоверно - поглед, жест, думи. Със Сам си разменяме толкова много ругатни във филма, че трябваше всичко да е органично.
Салма Хайек, актриса
Единственият актьор, за когото специално пиша роли
Със Сам Джаксън имаме специални отношения още от времената на “Криминале”. Там той изигра съвършено образа на Джулс. Точно както съм си го представял. Оттогава почти за всеки свой филм пиша роля специално за него. Той е единственият актьор, който произнася диалога ми по начина, по който си го представям, докато го създавам. Вече гласът на Сам звучи в главата ми, като пиша персонаж специално за него. И в “Джаки Браун”, “Джанго без окови”, “Омразната осморка”... Сам е велик.
Куентин Тарантино, режисьор
Шокиран от агнешка главичка в саханче
При снимките на първия епизод от вече успешната сага за наемния убиец и бодигарда, Самюъл Джаксън бил шокиран от ястията, които се предлагат в България. Тогава голяма част от историята беше заснета у нас. Любимецът на Куентин Тарантино пускаше селфита и снимки от София и задаваше на феновете си различни въпроси. На един от кадрите се виждаше как Джаксън пита своите фенове какво пише над вратата на президентството и няколко българи му превеждат надписа. На друг обаче е прелюбопитен коментара на актьора.
“Хммм, никога не съм виждал такова предложение в меню. Никога!” А менюто е от ресторант в битов стил, където се предлага агнешка главичка.