Светът е преминал границата на затопляне от 1,5°C, предполагат учени

Светът може би вече е пропуснал възможността да ограничи глобалното затопляне до 1,5°C, според две нови проучвания, публикувани в Nature Climate Change.

Парижкото споразумение беше подписано през 2015 г., като 196 държави се ангажираха да ограничат емисиите на парникови газове, за да запазят повишаването на средната глобална температура „значително под“ 2°C и в идеалния случай да го ограничат до 1,5°C спрямо прединдустриалните нива. Новите анализи показват, че светът ще надхвърли този праг, което подчертава спешната необходимост от намаляване на въглеродните емисии, информира Bloomberg.

„Всяко затопляне над 1,5 градуса по Целзий означава по-сериозни климатични екстреми“, казва Алекс Канън, научен изследовател в Министерството на околната среда и изменението на климата на Канада и автор на едно от проучванията. „Ако продължим да затопляме атмосферата, последствията ще бъдат още по-големи.“

През 2024 г. глобалните температури се увеличиха с повече от 1,5°C за цяла година – което се случва за първи път, откакто те се следят. Това беше рязко отклонение от предишните прогнози: докладът на Междуправителствения панел по изменение на климата (IPCC), публикуван само година по-рано, предполагаше, че температурите ще надминат затоплянето от 1,5°C в началото на 2030-те години, ако емисиите не бъдат намалени. Тази неочаквана аномалия озадачи учените.: „Това знак ли е? Тези краткосрочни превишавания на прага означават ли, че всъщност сме го достигнали по-рано от очакваното“, пита се Канън.

Причината за тези въпроси е, че границата от 1,5°C, определена в Парижкото споразумение, не се базира на дневни или дори годишни температури. Вместо това, тя се изчислява като средна стойност за 20-годишен период, което означава, че светът няма да разбере със сигурност, че е достигнал 1,5°C, докато това не се потвърди ретроспективно. Две нови проучвания се опитват да заобиколят този проблем, като използват климатични модели, за да прогнозират на базата на текущите данни дали вече сме навлезли в 20-годишен период с температура над 1,5°C.

Изследването на Канън, както и отделно проучване, ръководено от Емануеле Бевакуа, климатолог от Центъра за екологични изследвания Хелмхолц в Германия, предполагат, че точно това се е случило.

„Обявявам целта от 1,5°C за почти непостижима“, казва Кейт Марвел, изследовател във NASA Goddard Institute for Space Studies, която не е участвала в нито едно от двете изследвания. „Да, една година над 1,5°C не означава непременно, че средната температура през следващите 20 години ще бъде по-висока с 1,5°C“, казва тя, „но тези изследвания представят доста убедителен случай, че според моделите, първата година със затопляне над 1,5°C вероятно попада в този 20-годишен период.“

Резултатите са част от нарастващ брой научни доказателства, че светът не успява да постигне климатичните си цели и че затоплянето се ускорява. Всъщност януари 2024 г. беше най-топлият в историята, въпреки охлаждащото влияние на зараждащото се явление "Ла Ниня".

Най-четени